Proste smartfony ułatwiają domowe czynności

Naukowcy opracowali rozwiązanie, ułatwiające osobom starszym obsługę sprzętów domowych przy pomocy smartfona.

Dzięki 2,7 mln euro ze środków UE naukowcy z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii i Szwecji opracowali rozwiązanie oferujące osobom starszym i niepełnosprawnym lepszą kontrolę nad sprzętem elektronicznym w ich domach przy użyciu telefonów komórkowych lub podobnych urządzeń. W ramach projektu "I2HOME" opracowano spersonalizowany i uproszczony interfejs uniwersalnego pilota oparty na istniejących i nowych otwartych normach. Interfejs ten można stosować w uniwersalnym pilocie, telefonie komórkowym , komputerze lub w innych urządzeniach. Może on służyć między innymi do włączania i programowania pralek, oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, telewizji, odtwarzaczy DVD i innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Reklama

Technologię tę można również stosować poza domem. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu wsparcia godnego, niezależnego życia osób starszych, z upośledzeniem wzroku lub zaburzeniami funkcji poznawczych, oraz zapewnienia wysokiej jakości życia jest jednym z celów europejskiej agendy cyfrowej przyjętej przez Komisję Europejską w maju 2010 roku.

- Cieszę się, że finansowane ze środków UE projekty badawcze takie jak I2HOME korzystają z technologii informacyjnych w celu uproszczenia życia wszystkich obywateli UE, w tym osób starszych, niepełnosprawnych oraz z upośledzeniem wzroku - mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej .

W miarę wzrostu sprzedaży telewizorów, odtwarzaczy DVD oraz innych artykułów gospodarstwa domowego ich interfejsy są coraz częściej projektowane z myślą o nowoczesnych użytkownikach, którzy dobrze czują się w świecie technologii. W związku z tym dla wielu osób stosowanie nowoczesnych rozwiązań w domu stało się trudne. Jeżeli nie rozwiążemy tego problemu, osoby te będą w coraz mniejszym stopniu uczestniczyć w społeczeństwie cyfrowym i nie będą mogły czerpać płynących z niego korzyści.

Naukowcy z uniwersytetów, instytutów i przedsiębiorstw w Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Szwecji dostosowali technologię służącą uzyskaniu dostępu - jak np. piloty - do potrzeb osób niewidomych, z zaburzeniami funkcji poznawczych, cierpiących na chorobę Alzheimera i osób starszych. Technologia ta oferuje osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych większą niezależność poprzez uproszczenie zadań takich jak zmiana programu telewizyjnego, czy też przypominanie o codziennych zajęciach, także podczas podróży lub odwiedzin u najbliższych. Dla osób z upośledzeniem wzroku interfejs wzrokowy zastąpiono głosowym.

Dzięki opracowaniu i zastosowaniu otwartej normy ISO dla uniwersalnego pilota w połączeniu ze spersonalizowanymi wytycznymi I2HOME oferuje spójny, spersonalizowany interfejs użytkownika pozwalający na jednoczesną kontrolę różnych urządzeń i usług, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, kuchenki, pralki, zmywarki do naczyń i oświetlenie.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama