Rewolucja z Lucenta?

Firma Lucent Technologies Inc. poinformowała, że w jej laboratoriach opracowano układ scalony, który może stać się przełomem w dziedzinie łączności bezprzewodowej. Jest to, zdaniem Lucenta, pierwszy układ krzemowy przeznaczony dla bezprzewodowych "odbiorników" w serwerach, który może odbierać sygnały przenoszone drogą radiową.

Firma Lucent Technologies Inc.  poinformowała, że w jej laboratoriach opracowano układ scalony, który może stać się przełomem w dziedzinie łączności bezprzewodowej. Jest to, zdaniem Lucenta, pierwszy układ krzemowy przeznaczony dla bezprzewodowych "odbiorników" w serwerach, który może odbierać sygnały przenoszone drogą radiową.

Obecnie do tego celu korzysta się z urządzenia zawierającego 10 do 20 chipów wykonanych z trudniejszego do "zdobycia" niż krzem (a zatem i droższego) arsenku galu. Nowy odbiornik Lucenta zawierający trzy "kości" z krzemu jest ok. 90 razy mniejszy, a Lucent twierdzi, że przy masowej produkcji może być nawet do 100 razy tańszy niż wspomniane urządzenie stosowane dzisiaj. Jednakże nowe chipy zaczną być produkowane na skalę masową za jakieś 4 do 5 lat. Specjaliści jednak nie podchodzą do sprawy tak entuzjastycznie jak twórcy chipa. "Nie widzę w tym nic takiego, co mogło by w znaczący sposób zmienić rynkową pozycję Lucenta. To nie jest chyba gadżet dla masowej publiczności" - twierdzi analityk Andy Badding z Merill Lynch.

Reklama
Bloomberg
Dowiedz się więcej na temat: układ | rewolucja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy