Rosja grozi zagranicznym producentom komórek

Szef wielobranżowego koncernu AFK Sistema Władimir Jewtuszenkow zagroził firmom takim jak Nokia, Siemens i Motorola zakazem importu, jeśli nie będą one instalować na swoich urządzeniach modułów współpracujących z rosyjskim systemem lokalizacji GLONASS.

Taką informacje zamieścił w weekend na stronach internetowych moskiewski dziennik gospodarczy "Wiedomosti". - Oni już wiedzą, że tak czy inaczej zamkniemy rynek dla urządzeń bez chipów GLONASS - straszy Jewtuszenkow. Ta zasada będzie obowiązywać także dla smartfonów takich jak iPhone. Bazujący na satelitach GLONASS jest uważany za produkt konkurencyjny w stosunku do amerykańskiego systemu GPS.

Europejskie firmy pracują obecnie nad odrębnym systemem nawigacji satelitarnej Galileo, który z założenia ma być kompatybilny zarówno z GLONASS-em, jak i GPS-em. Pod koniec maja prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas szczytu UE-Rosja napomknął o systemach GLONASS i Galileo w kontekście proponowanego "partnerstwa modernizacyjnego". Satelity systemu GLONASS jeszcze w 2005 roku służyły testom sprzętu Galileo.

Szef NIS, operatora systemu GLONASS, Aleksander Gurko potwierdził, że obecnie prowadzone są negocjacje z zagranicznymi producentami urządzeń. Według informacji Jewtuszenkowa firmy domagają się podstaw prawnych dla zapowiadanego wykluczenia z rynku rosyjskiego. Szef rządu Władimir Putin z zadowoleniem przyjął te zapisy. - Byłoby dobrze, gdyby nasi partnerzy zrozumieli, że chcemy chronić nasze narodowe interesy - powiedział podczas spotkania z szefem Sistema Jewtuszenkowem.

Reklama

Eksperci podejrzewają, że Rosja chce zmusić producentów do częściowego przeniesienia produkcji na jej terytorium. Poza tym pojawiają się obawy, że Rosja może wykorzystywać ten system do szpiegowania przeciwników rządu. Nie dalej jak w piątek parlament pomimo protestów organizacji obywatelskich i opozycji przyjął ustawę, która znacznie rozszerza uprawnienia wewnętrznej służby informacyjnej FSB. Obawy dotyczą również tego, że zakaz importu urządzeń bez chipa GLONASS będzie oznaczał wyższe ceny za smartfony, stymulując przy tym rozwój czarnego rynku. Trudno sobie wyobrazić, żeby koncern Apple specjalnie dla rynku rosyjskiego wyposażał smartfony w układy obsługujące system GLONASS.

GLONASS miał działać na skalę ogólnokrajową już od końca 2007 roku: prace nad tym systemem rozpoczęły się jeszcze w roku 1972 w czasach Związku Radzieckiego. Jednak problemy techniczne stale opóźniają start systemu. W przyszłości system ma być wykorzystywany do celów zarówno wojskowych, jak i cywilnych.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: glonass
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy