Rozszerzona rzeczywistość kontra odcisk palca. Na co stawiają giganci?

Konkurencja na rynku smartfonów jest olbrzymia i czymś trzeba odróżnić swój produkt na tle innych. Apple chce postawić na bezpieczne transakcje, a Google na machaniu rękami i rozpoznawaniu twarzy. O co konkretnie chodzi?

Jak donosi "The Australian", Apple podpisało umowę z Microlatch - firmą zajmująca się zabezpieczeniami opartymi na rozpoznawaniu odcisków palców. Ten fakt to w zasadzie wszystko co wiadomo o sprawie, ale na jego postawie można snuć daleko idące domysły. Dla Amerykanów takie rozwiązania wydają się mieć całkiem sensowne zastosowanie. Nie tylko produkty Appla zyskają nowe możliwości w postaci lepszych zabezpieczeń, ale też pozwolą na stworzenie działającego e-portfela. Firma z Cupertino już zgłosiła patent na umieszczenie w obudowie iPhona czytnika linii papilarnych. Co więcej, może on być schowany pod obudową i aktywowany tylko w razie potrzeby.

Biorąc pod uwagę, że firma z Cupertino ma wiele milionów klientów z zarejestrowanymi kartami kredytowymi, wejście na rynek płatności mobilnych może łatwo pomieszać szyki takim rozwiązaniom jak Google Wallet. Rozwiązanie Appla już na wstępie mogłoby mieć większy zasięg i przekonać do siebie klientów bezpieczeństwem transakcji.

A Google przejął niedawno ukraińską firmę Viewdle, która pracuje nad oprogramowaniem do sterowania urządzeniami przy pomocy gestów, ale bez dotykania ich. Co ciekawe, podobne rozwiązanie prezentował niedawno Qualcomm. Znamy już podobne technologie - jak chociażby Kinect, ale dzieło Vievdle'a będzie wykorzystywać tylko przednie kamery w naszych smarfonach czy tabletach. Wykonanie podstawowych czynności (odbieranie, odrzucanie połączeń, czytanie wiadomości, logowanie się na swój profil na urządzeniu) może być świetnym rozwinięciem funkcji Face-to-Unlock wprowadzonej w Androidzie 4.0. Zresztą Google najwyraźniej stawia na rozszerzoną rzeczywistość - przykładem mogą być projekty takie jak Google Glasses i ciągle udoskonalany Google Goggles. Ta usługa potrafi już wyszukiwać informację na zdjęciu, bądź tłumaczyć tekst na nim umieszczony.

Reklama

Karol Kloc

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: odcisk palca | apple | płatności mobilne | iphone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy