Szybszy internet dla wszystkich od UE

Komisja Europejska przedstawiła zestaw środków mających zapewnić wprowadzanie i rozpowszechnianie "szybkiego i bardzo szybkiego internetu" na Starym Kontynencie.

Zobowiązuje on narodowych regulatorów do zagwarantowania uczestnikom rynku telekomunikacyjnego uczciwych warunków dostępu do sieci światłowodowych znajdujących się w rękach koncernów telekomunikacyjnych w poszczególnych krajach członkowskich.

Zalecenie dotyczące sieci NGA (Next Generation Access) przewiduje, że regulatorzy powinni zastosować połączenie klasycznych nakazów i dodatkowych zachęt w celu uzyskania wyważonych proporcji między inwestycjami a ochroną konkurencji. Dzięki temu uczestnicy rynku będą pracować, mając poczucie stabilności regulacji i bezpieczeństwa prawnego.

W planie obejmującym pięć lat KE proponuje, aby państwa członkowskie UE do 2012 roku udzieliły dostawcom sieci licencji na korzystanie z zakresów częstotliwości 900/1800 MHz, 2,5 GHz oraz pasma między 3,4 a 3,8 GHz. Dodatkowo pasmo 800 MHz powinno być przekazane dla celów łączności szerokopasmowej do początku 2013 roku. W przypadku zaistnienia wyjątkowych sytuacji przewiduje się zastosowanie okresu przejściowego do 2015 roku.

Reklama

W komunikacie dotyczącym sieci szerokopasmowych KE chce pokazać możliwości sensownego wspierania publicznych i prywatnych inwestycji w szybkie i ultraszybkie sieci. Komisja porusza przy tym zagadnienia takie jak redukcja kosztów inwestycji (np. poprzez wspólne korzystanie z kabli światłowodowych) oraz udział publicznych środków finansowych, pochodzących np. z lepszego wykorzystania funduszy unijnych. Ponadto Komisja zapowiedziała wprowadzenie przez Europejski Bank Inwestycyjny dodatkowych instrumentów finansowania dla sieci szerokopasmowych.

Odpowiedzialna za Agendę Cyfrową komisarz Neelie Kroes podkreśliła, że najnowsze decyzje KE stanowią odpowiedź na zaprezentowane przez nią w maju wymagania co do rozbudowy infrastruktury sieciowej w Europie. Zgodnie z Agendą wszyscy obywatele UE mają otrzymać szerokopasmowe łącza do 2013 roku; natomiast do 2020 roku wszyscy obywatele Unii mieliby uzyskać dostęp do superszybkich sieci o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

Do tego czasu co najmniej połowa europejskich gospodarstw domowych powinna dysponować łączami o prędkości 100 Mb/s. Zdaniem Kroes państwa członkowskie UE muszą w sprawach regulacji dostępu stosować takie same standardy. Według oceny Komisji rozbudowa infrastruktury szerokopasmowej w Europie wymaga nakładów finansowych w wysokości od 180 do 270 miliardów euro.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Internet | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy