Telefonia 4G w Polsce za 3 lata

Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił swoje plany dotyczące konkursu na częstotliwości telefonii czwartej generacji (LTE). Przetarg może ruszyć w tym roku, komercyjne uruchomienie dopiero za około trzy lata.

- Myślę, że realny termin ogłoszenia przetargu, to IV kwartał tego roku, ale jego rozstrzygnięcie nastąpiłoby już w 2011 roku - mówi w wywiadzie dla rpkom.pl Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jednak polscy operatorzy na razie nie są gotowi do szybkiego uruchomienia LTE. Najszybciej komercyjna sieć czwartej generacji w Polsce może ruszyć za około 2-3 lata.

UKE informuje, że wykorzystanie pasma 2,6 GHz będzie możliwe bezpośrednio po zakończeniu przetargu. Natomiast wykorzystanie częstotliwości z zakresu 790-862 MHz będzie możliwe według harmonogramu, który zostanie podany do publicznej wiadomości w najbliższym czasie, po zakończeniu uzgodnień dotyczących tego pasma, prowadzonych z Ministrem Obrony Narodowej.

LTE to nowa generacja technologii mobilnej komunikacji, umożliwiająca szybkie przesyłanie ogromnych ilości danych w sposób skuteczny i efektywny kosztowo, dzięki optymalizacji wykorzystania widma częstotliwości. Dzięki większej prędkości sieci i zmniejszeniu opóźnień, konsumenci mogą korzystać z szerokiej gamy aplikacji (internetowych w czasie rzeczywistym, gry online, social media i wideokonferencji) podczas gdy są w ruchu. LTE będzie w stanie w przyszłości sprostać wymogom nowych i ulepszonych aplikacji mobilnych opartych o internet.

Reklama

Media2
Dowiedz się więcej na temat: UKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy