TP próbuje wymigać się od kary

Bruksela wstawiła się za Telekomunikacją Polską. Czy TP uniknie 356 milionów złotych kary?

Przedstawiciele Komisji Europejskiej ostrzegają Urząd Komunikacji Elektronicznej przed nałożeniem kary na Telekomunikację Polską w sprawie neostrady tp. Chodzi o karę, jaką Prezes UKE chce nałożyć na Telekomunikację Polską za zbyt wygórowaną opłatę za utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do internetu neostrada tp rozdzielonej od abonamentu telefonicznego. Wysokość tej kary będzie maksymalna i wyniesie 3 proc. przychodów TP SA, co w przypadku operatora oznacza 356 mln zł.

Anna Streżyńska, prezes UKE, była zdziwiona, że ta informacja może przedstawiać oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Jeśli jednak jest to prawdą, prezes UKE traktuje te doniesienia jako niedopuszczalny nacisk ze strony anonimowych urzędników Komisji Europejskiej na niezależnego regulatora krajowego i suwerenny organ administracji państwa członkowskiego UE, zanim jeszcze doszło do wydania przedmiotowej decyzji. Ponadto Komisja Europejska, opierając się na niesprawdzonych i błędnych założeniach co do intencji i podstaw działania prezesa UKE, przypuszcza, iż planowana kara finansowa wynika z obowiązków nałożonych na TP w ramach rynku szerokopasmowego.

Reklama

Kara nie dotyczy jednak regulacji usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, ale składnika ceny usługi telefonicznej. Prezes UKE absolutnie nie zrezygnuje z regulacji opłaty za utrzymanie łącza, ponieważ jest to istotny element stałych kosztów korzystania z usługi telefonicznej ponoszonych przez abonentów. Nie zamierza też wycofywać się z zamiaru ukarania TP karą adekwatną do stopnia naruszenia prawa przez tego operatora.

Kilka dni temu Anna Streżyńska zapowiadała, że utrzyma karę dla TP. - Decyzja w sprawie kary zapadnie około 15 lutego, jeżeli TP nie wycofa się z obecnej opłaty za utrzymanie łącza internetowego - mówiła w Radiu PiN Streżyńska.

Telekomunikacja Polska podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie i w przypadku nałożenia na nią kary za zbyt wygórowaną opłatę za utrzymanie łącza przy rozdzieleniu usługi neostrada tp od abonamentu telefonicznego odda sprawę do sądu i poinformuje o wszystkim Komisję Europejską.

Przypominamy, że Komisja Europejska zgłosiła weto wobec decyzji Anny Streżyńskiej o możliwość kontrolowania przez UKE cenników Telekomunikacji Polskiej. Po dwumiesięcznych konsultacjach Komisja Europejska doszła do wniosku, że argumenty UKE nie uzasadniają jego stanowiska w sprawie TP i jej pozycji rynkowej w dziedzinie detalicznego dostępu szerokopasmowego.

Paweł Gąsiorski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | Orange Polska S.A. | UKE | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy