Transmisja z szybkością 400 Gb/s

Alcatel-Lucent poinformował, że uczeni z jej jednostki badawczej Bell Labs zaprezentowali nowe, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznych.

Prezentacja miała miejsce podczas Optical Fiber Conference (OFC), corocznej konferencji branży optycznej odbywającej się w San Diego w Kalifornii. Zaprezentowane innowacje obejmują zastosowania techniki modulacji wyższego rzędu, algorytmów wieloetapowych oraz zwiększonej sprawności spektralnej do transmisji ze znacznie większą przepływnością i na większe odległości. Innowacje te stanowią istotny krok w ewolucji transmisji optycznej w średniej i dłuższej perspektywie czasowej, gdyż umożliwiają uzyskanie większych szybkości transmisji w odpowiedzi na szybko rosnące zapotrzebowanie na pasmo.

Reklama

Nowe technologie transmisji optycznej zostały zaprezentowane przez Bell Labs w postaci artykułów naukowych poddanych rygorystycznemu procesowi oceny oraz zaakceptowanych przez komitet programowy OFC. Przedstawiono następujące technologie nowej generacji:

Transmisja (w warunkach rzeczywistych) sygnałów optycznych OFDM1 z przepływnością ponad 100 Gb/s.

Technikalia

Jest to krok naprzód w ewolucji nowych formatów modulacji w istniejącej infrastrukturze światłowodowej. Przeprowadzono transmisję trzech superkanałów OFDM, po 253 Gb/s każdy, przez zainstalowany w terenie światłowód jednomodowy o długości 764 km. Użyto dziesięciu odcinków światłowodu G.652 (dostarczonych przez Deutsche Telekom AG), wykorzystując kanały OFDM o paśmie 90 GHz w odstępach co 100 GHz, dzięki czemu uzyskano konfigurację kompatybilną z siatką 100 GHz.

Transmisja nowej generacji z szybkością 400 Gb/s

Generowanie i detekcja nowego formatu o wysokiej sprawności spektralnej, zajmującego pasmo zaledwie 60 GHz. Użyto sygnału CO-OFDM 448 Gb/s ze zmniejszonym interwałem ochronnym, o sprawności spektralnej 7 b/sHz. Transmisję przeprowadzono na odległość 2000 km, przy użyciu linii typu ULAF oraz pięciu optycznych krotnic transferowych z siatką 80 GHz.

Zwiększenie o 40% przepływności przy jednej nośnej, do 224 Gb/s

Zademonstrowano transmisję PDM 16-QAM z przepływnością o 40% wyższą od poprzedniego rekordu, który wynosił 20 Gbod (160 Gb/s) przy jednej nośnej. Dzięki wielopoziomowej modulacji jednej nośnej przy większej szybkości transmisji symboli możliwe jest uproszczenie struktury nadajnika. Parametry transmisji: 10 x 224 Gb/s WDM, 28 Gbod PDM2, 16 QAM, siatka 50 GHz, długość światłowodu 1200 km.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Alcatel-Lucent | transmisja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama