Huawei MateBook 13 – laptop stworzony do mobilnej pracy

W Polsce zadebiutował najnowszy laptop Huaweia – model MateBook 13. Producent twierdzi, że jest to sprzęt łączący najlepsze elementy technologii mobilnych z doskonałym wzornictwem, oraz innowacjami umożliwiającymi superszybkie kopiowanie zdjęć i filmów. Czy rzeczywiście tak jest?

W lutym oraz marcu 2019 roku najlepiej sprzedającym się notebookiem w Polsce był Huawei MateBook D14. Gigant kojarzony przez niektórych tylko ze smartfonami ma w swoim portfolio równie udane laptopy. Z jedną ze swoich najciekawszych premier Huawei czekał do końca roku - na rynku debiutuje nowa wersja MateBooka 13. Nie ma co ukrywać - to jeden z najlepszych komputerów przenośnych na rynku.

Design i ergonomia

MateBook 13 łączy to, co jest esencją dobrego laptopa - solidne wykonanie, ergonomię, wytrzymałość z udaną konfiguracją, dobrą baterią (z szybkim ładowaniem) oraz szczyptą dodatkowych innowacji. Ta ostatnia nosi nazwę OneHop i jeszcze do niej wrócimy. Zacznijmy od designu. Obudowę MateBooka 13 wykonano z aluminium, a krawędzie są diamentowo oszlifowane. Całość prezentuje się futurystycznie. Wygląd idzie w parze z odpowiednimi wymiarami. Po zamknięciu grubość laptopa wynosi 14.9 mm. Powierzchnia komputera to - mniej więcej - kartka A4.

Po jego otworzeniu zobaczymy ekran FullView o przekątnej (tutaj bez niespodzianki) 13 cali. Boczne ramki mają zaledwie 4,4 mm, a ekran zajmuje 88 procent wewnętrznej powierzchni. Dzięki takim rozwiązaniom podczas korzystania z MateBooka 13 mamy wrażenie, że ekran jest większy, chociaż laptop pozostaje mniejszy od wielu modeli z podobnym ekranem. Wymiary nie odbiły się negatywnie na kulturze pisania - wyspowa klawiatura i touchpad dobrze sprawdzą się w "bojach": na uczelni, w pracy czy podczas użytkowania w drodze. W tym ostatnim scenariuszu, dzięki optymalnej wielkości, będzie nam się dobrze pracowało, nawet siedząc pomiędzy pasażerami w pociągu.

Do mobilnej pracy i rozrywki

Mobilna praca to rzeczywiście przysłowiowe drugie imię MateBooka 13. Komputer możemy zabezpieczyć przy pomocy czytnika linii papilarnych - wybudzimy go w 7 sekund z trybu uśpienia. Niewielka waga sprawia, że komputer spakowany do torby lub plecaka nie stanowi istotnego ciężaru. A co z baterią?

Kluczowy aspekt w przypadku "pracy w biegu", czyli bateria, to mocna strona opisywanego sprzętu. Akumulator o pojemności 42 Wh (watogodzin) potrafi przykładowo działać przez 10 godzin w przypadku odtwarzania materiałów wideo - niezły wynik. W podbramkowych sytuacjach do akcji wkracza ładowarka, pomimo kompaktowych wymiarów, potrafiąca naładować w 15 minut komputer nawet na 2,5 godziny pracy. Smartfony Huaweia słyną z dobrej baterii i możliwości jej szybkiego naładowania - w przypadku MateBooka 13 nie jest inaczej.

Na tym nie koniec rozwiązań przydatnych podczas pracy na laptopie. Firma pamiętała o... naszych oczach. Ekran laptopa wykorzystuje autorskie oprogramowanie firmy filtrujące do 30 procent męczącego oczy niebieskiego światła. Ponadto jest on zdolny do automatycznej regulacji nasycenie bielą oraz odcienia kolorów. Efekt? Oczy mniej się męczą, a komfort pracy rośnie.

Komputer Huaweia ma dysk SSD o pojemności 512GB. Ktokolwiek przesiadł się ze standardowego dysku na SSD wie, że nie ma już powrotu po tym, jak doświadczymy błyskawicznego wewnętrznego transferu danych oferowanego przez SSD. No właśnie, a skoro dotarliśmy do kwestii przesyłania plików. 

No to hop!

Wspomniana na początku innowacja OneHop to technologia umożliwiająca przesłanie do 500 zdjęć w minutę z wybranych smartfonów Huaweia lub z laptopa MateBook X Pro na MateBooka 13 albo na odwrót. Nie, to nie literówka - 500 zdjęć w minutę. Lub gigabajtowy plik wideo w około 35 sekund. Patent korzysta z technologii NFC - wystarczy przybliżyć urządzenie do laptopa i rozpocząć kopiowanie. Nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo wygodny w użyciu jest OneHop. Zero kabli, kopiowania plików na pamięć zewnętrzną USB czy przenoszenia fotografii do chmury, a potem pobierania ich na nowych urządzeniu. Przybliżamy smartfon i wszystko przeskakuje z urządzenia na urządzenie.

Na koniec jeszcze o specyfikacji

Na sam koniec zostawiliśmy temat specyfikacji. Bez dobrej konfiguracji opisane wcześniej funkcje nie miałyby znaczenia. Na szczęście MateBook 13 za wystarczająco mocną specyfikację. Obok wymienionego już dysku SSD, dostajemy procesor Intel Core i5-8265U, kartę NVIDIA GeForce MX250 (sprawdzi się nawet przy mniej wymagających grach) i 8GB pamięci RAM. A za sprawą nowej konstrukcji podwójnych wentylatorów Shark Fin 2.0, wytwarzane podczas pracy ciepło rozprasza się o 25 procent szybciej niż dotychczas. To wpływa pozytywnie na kulturę użytkowania laptopa.

Mobilny jak MateBook

Nowy laptop Huaweia to kolejna udana premiera z serii MateBooków. Jeśli ktoś szuka laptopa łączącego najistotniejsze funkcje, elegancki design i rozwiązania technologiczne sprawdzające się w takich urządzeniach - powinien poważnie rozważyć najnowszą odsłonę laptopa od Huawei.

Materiał powstał we współpracy z marką Huawei