Reklama

Na co zwrócić uwagę projektując komputerowy system chłodzenia

Współczesne procesory oraz karty graficzne skupiają w sobie ogromną moc obliczeniową, potrzebną do obsługi wymagających graficznie gier oraz rozbudowanych programów. Ponieważ podzespoły te wytwarzają ogromne ilości ciepła, warto pamiętać o wydajnym systemie chłodzenia komputera.

Każdy gracz posiadający w domu wydajny komputer, wie jak istotnym czynnikiem jest odpowiednie odprowadzanie ciepła z zamontowanych podzespołów. Z tego względu już na samym etapie składania komputera, należy zwrócić szczególną uwagę na projekt konstrukcji chłodzenia.

Pod uwagę należy brać przede wszystkim obudowę oraz możliwości rozbudowy jej wnętrza o m.in. systemy chłodzenia wodnego. Na szczęście na rynku nie brakuje urządzeń wyposażonych w komponenty ułatwiające przepływ powietrza, pozwalające stworzyć kompletny, gamingowy ekosystem wykorzystujący najwydajniejsze rozwiązania.

Reklama

Wydajna obudowa...

Obudowa komputera stanowi jego główną, zewnętrzną skorupę. To właśnie w niej dochodzi do głównej cyrkulacji ciepłego oraz chłodnego powietrza. Wraz z rozwojem mocy obliczeniowej podzespołów, ewoluowały także obudowy, oferując coraz lepsze możliwości chłodzenia wnętrza.

Obecnie wybierając obudowę należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej konstrukcję oraz możliwości. Urządzenia powinny charakteryzować się nie tylko wysoką jakością wykonania ale także zoptymalizowanym, odpowiednio zaprojektowanym układem przepływu powietrza.

To właśnie wspomniany układ jest najistotniejszy z perspektywy gracza. Należy zatem zwracać uwagę na obudowy dysponujące większą liczbą standardowo montowanych wentylatorów, a przy tym wciąż umożliwiających ich dalszą rozbudowę.

Dobrym przykładem takiego urządzenia może być obudowa MPG SEKIRA 100P, znanej gamingowej marki MSI. Pozwala on na systematyczną wymianę powietrza nie tylko za pośrednictwem aż 4 standardowych wentylatorów, ale także dzięki możliwości dołożenia 2 kolejnych. Takie rozwiązanie w dużym stopniu ułatwia dostosowanie obudowy pod nasze specyficzne wymagania, bez konieczności sugerowania się odgórnym projektem producenta.

Z perspektywy chłodzenia istotna jest także odpowiednia ilość zamontowanych filtrów. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na wyposażanie obudów w dodatkowe otwory wentylacyjne i filtry przeciwkurzowe.

Przykładowo, wspomniana wyżej obudowa firmy MSI posiada górną pokrywę z montowanym magnetycznie filtrem przeciwpyłowym, który można bardzo łatwo zdemontować i wyczyścić. Ogólnie urządzenie posiada aż trzy takie rozwiązania, które zapobiegają przedostawaniu się pyłu i kurzu do wnętrza obudowy. Ma to ogromne znaczenie w przypadku zachowania czystości i odpowiedniej temperatury podzespołów.

...wspierana chłodzeniem wodnym

Oczywiście sama obudowa nie zawsze stanowi ostatnią barierę w przypadku chłodzenia. Na rynku dostępne są także dodatkowe rozwiązania mogące w jeszcze większym stopniu wpłynąć na temperaturę wewnątrz komputera.

Mowa o systemach chłodzenia wodnego, które podobnie jak klasyczne układy stosowane w kartach graficznych, obniżają temperaturę przy pomocy przepływu cieczy do chłodnicy. Rozwiązanie to jest przydatne zarówno w standardowych, mocnych komputerach, ale także w urządzeniach poddawanych podkręcaniu przez profesjonalnych graczy. Chłodzenie wodne nie tylko w wyraźny sposób wpływa na wydajność gier komputerowych, ale także pozwala podkreślić wyjątkowość obudowy przy pomocy często stosowanego, opcjonalnego podświetlenia.

Również w tym przypadku na rynku nie brakuje odpowiednich zestawów. M.in. wspomniana wcześniej firma MSI posiada w ofercie systemy do samodzielnego montażu. Modele z serii MAG CORELIQUID charakteryzują się wysokiej jakości wykonaniem oraz efektywną technologią transportu i rozpraszania ciepła.

Zostały one wyposażone w innowacyjną pompę zintegrowaną z radiatorem w celu wytłumienia wydawanych przez nią podczas pracy dźwięków i redukcji hałasu. Dodatkowo, umieszczenie pompy wewnątrz konstrukcji radiatora zwiększa również jej żywotność, poprzez odsunięcie urządzenia od źródła ciepła. Rozwiązanie takie wpływa w dużym stopniu nie tylko na wydajność ale także niezawodność całego zestawu oraz poprawia komfort grania.

Warto także pamiętać, że poszukując systemów chłodzenia wodnego, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość rurek całego układu. Najlepiej by te były wykonane z kilku warstw usieciowanego plastiku, wzmocnionego dodatkowo oplotem.

Również ich system montażu nie powinien być skomplikowany. Najlepiej szukać rozwiązań cechujących się elastyczną konstrukcją, sprzedawaną ze specjalnie zaprojektowanym, dedykowanym oraz bezpiecznym pakietem instalacyjnym.

 

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy