Współcześni nomadzi. Jak połączyć pracę zdalną z podróżowaniem?

Praca wcale nie musi być związana z biurem ani nawet jednym stałym miejscem – przekonała nas o tym pandemia. W wielu firmach powrotu do pracy stacjonarnej już nigdy nie będzie. Dlatego część pracowników widzi przed sobą nowe możliwości – skoro nie trzeba chodzić do biura, to można pracować z każdego miejsca na świecie, dlaczego więc nie zacząć podróżować? Podpowiadamy, jak się przygotować do życia współczesnego nomady.

Prawo pracy a praca zdalna

Nie każdy zawód da się wykonywać zdalnie, obecnie nie jest to również łatwe w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W Kodeksie pracy wciąż widnieje w niezmienionej formie art. 22, który mówi o tym, że zatrudniony na podstawie umowy o pracę zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy "pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę". Obecnie ustawodawcy pracują nad zmianami w Kodeksie pracy, 23 lipca 2021 r. opublikowano drugą wersję nowelizacji, która ma wprowadzić do prawa pojęcie "pracy zdalnej". To zasadniczo uprości obydwu stronom współpracę na takich warunkach, ale na zmiany musimy jeszcze poczekać. Obecnie najłatwiej podjąć się pracy zdalnej, mając własną działalność gospodarczą lub pracując w oparciu o zatrudnienie na umowach cywilnoprawnych. Freelancer ma tę przewagę nad osobą zatrudnioną na etacie, że sam może decydować, w jakich godzinach i jakim miejscu pracuje, dlatego też mniejszą przeszkodą dla niego są chociażby strefy czasowe. Nie przysługuje mu jednak pakiet socjalny czy płatny urlop, musi również cały czas sam dbać o to, by nie stracić źródła utrzymania.

Reklama

Przygotowania do wyjazdu

Gdy już zdecydujemy się na wyjazd, warto przygotować się do pracowania w podróży, by nie tracić na to czasu na miejscu. Przed wyjazdem musimy zaopatrzyć się w niezawodny sprzęt, przede wszystkim lekki i wydajny laptop z kamerką do rozmów biznesowych. Koniecznie zadbajmy również o  dostęp do szybkiego internetu mobilnego. Najlepiej po prostu zaopatrzyć się w kartę SIM z dużym pakietem GB, którą można włożyć do telefonu czy przenośnego routera na baterie. Można również kupić niewielki modem podłączany do komputera przez wejście USB. Jeśli wybieramy się za granicę, kartę SIM z internetem będziemy musieli kupić na miejscu.

Coraz popularniejsze staje się podróżowanie kamperami. Daje nam to pełną swobodę przemieszczania się, nie musimy dbać o nocleg i transport. Zamiast tego może zabraknąć nam prądu i bieżącej wody, dlatego warto zawczasu przygotować sobie mapę polecanych campingów. Zanim nabierzemy wprawy na przemieszczanie się i zadomowienie w nowych miejscach, na te kwestie przeznaczmy weekendy. Dzięki temu będziemy mieli czas na zorganizowanie sobie stanowiska pracy w nowym miejscu.

Laptop do pracy zdalnej

Planujesz pracować w podróży? Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego laptopa. Pamiętajmy, że to on będzie naszym podstawowym narzędziem pracy, musi więc być niezawodny, lekki, a obowiązkowym punktem jest pojemna bateria - na wypadek problemów z dostępem do elektryczności. Weźmy również pod uwagę prędkość pracy w sieci na wypadek konieczności transferu dużych plików lub wykonywania połączeń wideokonferencyjnych. Idealny laptop do pracy zdalnej to ten zweryfikowany pod kątem zgodności z platformą Intel® Evo™. Dlaczego to takie ważne? Ta zapewnia nie tylko niesamowity czas pracy baterii, łączność oraz dźwięk. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji wysokiej jakości wyświetlacze, a każe z urządzeń to smukła oraz lekka konstrukcja, która sprzyja pracy podczas przemieszczania się. MSI Prestige 14 Evo został stworzony z myślą o osobach, które dużo podróżują, jednocześnie w trakcie wyjazdów wykonując swoje obowiązki zawodowe. Pracę w trasie znacząco ułatwia matowa matryca (światło słoneczne nie przeszkadza podczas patrzenia w ekran), a także thunderbolt, szybkie SSD, wifi6 (czyli najnowszy standard łączności bezprzewodowej). Dodatkowo jest smukły, waży zaledwie 1,29 kg - taka konstrukcja znacznie ułatwia transport oraz pracę z dowolnego miejsca. Jednocześnie wyróżnia go wydajność i niezawodność. Pojemna bateria pozwala na nieprzerwaną pracę przez 12 godzin, a 15 minut ładowania przedłuży działanie bez zasilania o 1,5 godziny. Wysokiej jakości karta graficzna sprawia, że sprzęt doskonale sprawdza się nawet w pracy grafika. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki funkcji Windows Hello nasze dane zapisane na laptopie są w pełni chronione - logujemy się poprzez system rozpoznawania twarzy lub odcisku palca. W dodatku możemy sprzęt rozłożyć na płasko, by wygodnie prezentować klientom nasze koncepcje, a specjalny zawias, który podnosi i pochyla klawiaturę notebooka o pięć stopni, dba o nasz komfort w trakcie pisania. Na koniec warto zwrócić uwagę na trwałość sprzętu: model Prestige 14 Evo spełnia rygorystyczne wojskowe standardy niezawodności.

Łączenie podróżowania z pracą może być niesamowitą przygodą. Musimy jednak zadbać o to, by nie przytrafiły nam się przykre niespodzianki, które uniemożliwią nam wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wybór niezawodnego sprzętu.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama