Reklama

PS5 bije startowy rekord PS4. Sony sprzedało 7,8 mln nowych konsol

Macie problemy z zakupem next-gena japońskiego koncernu? Jak wynika z najnowszego raportu finansowego firmy, blisko 8 mln graczy sztuka ta się udała, a Sony zalicza dzięki temu świetny kwartał.

Sony PlayStation zaliczyło właśnie najlepszy rok finansowy w swojej historii, do czego przyczyniły się świetne wyniki sprzedażowe PlayStation 5. Koncern od dłuższego czasu powtarzał, że sprzedaje się dosłownie każda sztuka konsoli, jaka trafia na rynek, a dzięki najnowszemu raportowi finansowemu poznaliśmy dokładne liczby. PS5 rozszeszło się do końca marca w nakładzie 7,8 mln egzemplarzy, co oznacza, że sprzedaje się szybciej niż poprzednia wersja, czyli PlayStation 4. W zeszłym roku koncern sprzedał 4,5 mln urządzeń (a przypominamy, że ich premiera miała miejsce 12 listopada), a w tym roku dołożył już kolejne 3,3 mln i może lepiej nie wyobrażać sobie, co by było, gdyby PS5 kupił każdy chętny. 

Reklama

Patrząc na te liczby, można byłoby powiedzieć, że tempo sprzedaży spada, ale nie jest to prawda - Sony wciąż ma problem ze sprostaniem popytowi na swojego next-gena, a na premierę przygotował tyle egzemplarzy, ile zdołał, stąd zeszły rok czysto na papierze wygląda lepiej. Jeśli zaś chodzi o porównanie z PlayStation 4, to poprzednia konsola debiutowała w podobnym momencie roku, tj. 15 listopada i do 31 marca sprzedała się w nakładzie 7,6 mln konsol, tyle że wtedy nie było problemów z jej zakupem. Już w grudniu NPD Group informowało, że PS5 pobiło amerykański rekord miesiąca startowego, zarówno jeśli chodzi o dolary, jak i sprzedane egzemplarze, więc można było się spodziewać fenomenalnych wyników.

Co jednak ciekawe, problem z zakupem PlayStation 5 i znaczące obniżki cen skłoniły dużą część osób zakupu konsoli poprzedniej generacji, czyli PlayStation 4, bo w ostatnim kwartale może się ona pochwalić wynikiem 1 mln sprzedanych egzemplarzy. To co prawda mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedzającego, ale mówimy o końcu życia konsoli, która ma już na koncie łączny wynik 115,9 mln sprzedanych sztuk i zabezpieczone 4. miejsce na liście najlepiej sprzedających się konsol w historii. Sony ma powody do zadowolenia również w innych kategoriach, a mianowicie liczba subskrybentów PlayStation Plus wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 14,7% do poziomu 47,6 mln. Mówiąc krótko, PlayStation 5 dobrze pokazało swój sprzedażowy potencjał i gdyby nie ograniczenia brakami rynkowymi, Sony mogłoby liczyć na jeszcze wyższe wyniki.

Źródło: GeekWeek.pl/Sony/Fot. Sony

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy