Nalewki. Najlepsze przepisy na zdrowie

Wśród naturalnych leków największym powodzeniem cieszą się ziołowe nalewki. Naturoterapeuci twierdzą, że w leczeniu niektórych chorób dają one lepsze rezultaty niż napary lub wywary z ziół.

Dodatkowym atrybutem nalewek jest to, że są bardzo trwałe  mogą stać nawet kilka lat. Nalewki można kupić w aptece lub zielarni. Można je również przyrządzić samemu. Potrzebny jest tylko odpowiedni alkohol i wybrane zioło.

"Złoty" aloes

Ta roślina jest uważana za jedną z najcenniejszych w naturalnym leczeniu.

 Do przyrządzenia nalewki wybiera się aloes 3-5 letni, nie podlewany przez około 2 tygodnie. Doskonale leczy ona oparzenia i trudno gojące się rany, wrzody, poprawia trawienie, usuwa hemoroidy, łagodzi ukąszenia owadów i oparzenia popromienne. Mokrą watką oczyszczamy liście aloesu z kurzu, ścinamy je i odkładamy w chłodnym i przewiewnym miejscu na 5 dni. Liście lub roślinę ważącą 500 g mielemy w maszynce do mięsa. Dodajemy 500 g płynnego miodu pszczelego i butelkę czerwonego wina. Mieszamy, wlewamy do naczynia z ciemnego szkła. Trzeba ją dobrze zakorkować i odstawić w chłodne miejsce na 5 dni. Po tym okresie nalewka jest gotowa.

Reklama

Przez pierwszy tydzień pijemy 3 razy dziennie po 1 łyżeczce godzinę przed posiłkiem. W drugim tygodniu dawkę zwiększamy do 1 łyżki stołowej.

Nie wolno jej podawać przy krwotokach, zapaleniach pęcherza moczowego i kłębków nerkowych i kobietom w ciąży.

Nie stosuje się większych dawek nalewki z aloesu niż 0,5-1 g dziennie na osobę, ponieważ może spowodować podrażnienie jelit lub poronienie u kobiet ciężarnych.

Pokrzywa z brzozą lub nasturcją

Ojciec Klimuszko, znakomity polski zielarz, na problemy z włosami polecał niezawodną nalewkę ziołową.

3 łyżki ziela pokrzywy i 3 łyżki liści brzozy trzeba zalać 3/4 litra spirytusu rozcieńczonego pół na pół z wodą. Odstawia się to na 10 dni. Po przecedzeniu trzeba nacierać tą nalewką włosy i głowę.

Skuteczna jest również nalewka z liści pokrzywy i nasturcji. Te składniki w równych proporcjach należy zalać wódką i pozostawić na 3 tygodnie. Po sklarowaniu wcierać we włosy. Wtedy ani jeden włos "nie spadnie nam z głowy".

Czosnkówka

Doskonałym lekarstwem na miażdżycę jest czosnek przyrządzony w postaci nalewki alkoholowej.

100 g czosnku zalewa się 200 g czystej wódki zbożowej. Preparat powstaje w ciągu siedmiu dni. Gotową nalewkę pije się po 20 kropli 2 do 4 razy dziennie, przed głównymi posiłkami.

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy