Maksimum emocji. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor dla gracza?

Telewizor od dawna nie służy już wyłącznie do oglądania programów, filmów czy seriali. Można wręcz zaryzykować tezę, że dla fanów gier to drugi najważniejszy sprzęt – tuż po samej konsoli. Jaki model wybrać, by spełniał wszystkie wymagania graczy?

Artykuł z ekspozycją partnera

Spędzanie długich godzin przed telewizorem w dzisiejszych czasach jest czynnością zupełnie naturalną. Tym bardziej, że do wyboru mamy dużo więcej opcji niż przed laty: możemy oglądać filmy czy seriale z serwisów VOD, emocjonować się widowiskami sportowymi na żywo, słuchać muzyki w najwyższej jakości, śledzić ulubionych youtuberów, przeglądać internet czy grać w gry na konsolach. Jak wynika z najróżniejszych badań, ten ostatni sposób na relaks z roku na rok zyskuje na popularności. Szacuje się, że sięga po nie już coraz więcej mieszkańców Polski. I trudno się dziwić, ponieważ to świetny sposób, by zapomnieć o codziennych troskach i problemach.

Ale nie tylko, ponieważ sporo współczesnych gier, dzięki nieustannie rozwijającej się technologii, opowiada nie tylko wielowymiarowe i poruszające historie, ale również zachwyca również coraz lepszą grafiką i warstwą wizualną. Aby jednak w pełni się tym wszystkim cieszyć, potrzebujemy odpowiedniego telewizora. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar ma znaczenie

Podczas wyboru telewizora dla gracza warto w pierwszej kolejności zwrócić baczną uwagę na jego rozmiar. I tutaj sprawa jest prosta: im większy, tym lepszy. Dlaczego? Spory ekran to nie tylko większa frajda z grania, ale również silniejsza imersja, czyli wrażenie zanurzenia gracza w świecie przedstawionym. Innymi słowy, łatwiej wejść w przedstawiane wydarzenia czy w wykreowany świat., a także utożsamiać się z bohaterem. Ogranicza nas jedynie budżet, którym dysponujemy, oraz ilość miejsca w mieszkaniu.

Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, czyli to, co dla graczy najważniejsze

O ile częstotliwość odświeżania nie ma aż tak dużego znaczenia podczas oglądania filmu czy serialu, o tyle dla graczy stanowi wartość kluczową. To informacja, z jaką częstotliwością w ciągu sekundy odświeża się obraz wyświetlany na ekranie. Przykładowo 60 Hz oznacza 60 obrazów na sekundę, co dla większości graczy pozostaje absolutnym minimum, pozwalającym na czerpanie przyjemności z rozgrywki. A już zwłaszcza dla fanów produkcji bazujących na refleksie i szybkiej reakcji gracza. Ujmując rzecz najprościej, jak to możliwe: im wyższa częstotliwość, tym lepiej, gdyż rozgrywka będzie bardziej dynamiczna i płynna.

Gracze potrzebują także wysokiej jakości obrazu, by w pełni cieszyć się najróżniejszymi detalami, które przygotowali dla nich twórcy gier. Dość powiedzieć, że sporo pozycji nagradza ich za spostrzegawczość i dostateczną uwagę, choćby podczas zbierania różnego rodzaju "dodatków" (w przypadku niskiej jakości obrazu będzie to mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe). Przede wszystkim jednak grafika we współczesnych grach może dosłownie wbijać w fotel. I aby czerpać z niej radość, rozdzielczości 4K wydaje się rozsądnym minimum.

Telewizory, które powstały z myślą o graczach

W niektórych modelach telewizorów, które powstały z myślą o graczach, znajdziemy specjalne Tryby Gry. Choćby w jednym z najnowszych modeli Samsunga, czyli Neo QLED QN91A. W momencie uruchomienia konsoli telewizor automatycznie uruchamia Tryb Gry, pozostawiając tylko te funkcje, które wpływają na szybkość rozrywki. Wśród wielu opcji, przeznaczonych dla fanów gamingu, wymienić warto Panel Gracza. To podręczne menu pozwala na szybki dostęp do ustawień ekranu, kontrolowanie bezprzewodowych słuchawek czy sterowanie wieloma innymi parametrami. Ten model wyróżnia się też bardzo niskim input lagiem na poziomie 10 ms oraz posiada cztery porty HDMI 2.1 (4K 120Hz). To umożliwia pełne wykorzystanie najnowszych konsol. Oferuje też takie technologie jak eARC, ALLM, czy VRR.

Kolejnymi udogodnieniami dla graczy, jakie znajdziemy w telewizorze Q91A, pozostają Funkcja FreeSync Premium Pro (zwiększona płynność animacji i odświeżanie na poziomie 120 Hz poprzez złącze HDMI 2.1) oraz Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+. Wspomnieć warto również o Quantum Mini LED, precyzyjne sterującym podświetleniem i kontrastem, co oznacza jeszcze więcej szczegółów. Co więcej, wyraźnych zarówno w jaśniejszych, jak i ciemniejszych momentach gry. Z kolei jeśli chodzi o dźwięk, wrażenia potęgują synchronizacja dźwięku telewizora z soundbarem, czyli tzw. Q-Symphony, wyposażonym w Tryb Gry Pro.

Zmianę telewizora warto rozważyć także z innego powodu niż tylko czerpanie możliwie największej przyjemności z grania. Otóż wraz z końcem czerwca część starszych modelów telewizorów straci dostęp do cyfrowych kanałów przesyłanych drogą naziemną. Dlaczego? Dotychczasowy standard nadawania DVB-T zostanie zastąpiony nowszym rozwiązaniem, czyli standardem DVB-T2. W praktyce oznacza to choćby wyższą rozdzielczość (HD lub nawet 4K), lepszej jakości dźwięk (Dolby Atmos) czy dostęp do większej liczby kanałów. Wymogi standardu DVB-T2 spełniają wszystkie nowe modele z rodziny Samsunga.

Artykuł z ekspozycją partnera


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy