Nieoczywiste funkcje w serwisach streamingowych. Do czego jeszcze możesz ich użyć?

Muzyczne serwisy streamingowe kojarzą nam się przede wszystkim ze słuchaniem albumów muzycznych, ale to niejedyne ich zastosowanie. Do czego jeszcze można wykorzystać aplikację? Przedstawiamy mniej oczywiste funkcje i treści.

 Artykuł z ekspozycją partnera

Jak podaje MIDiA Research w raporcie "Udziały w rynku subskrybentów muzycznych, II kwartał 2021" już prawie 524 mln osób na świecie korzysta z serwisów streamingujących muzykę. To rozwiązanie wciąż zyskuje na popularności. Nic dziwnego, w końcu daje dostęp do ogromnych zasobów utworów muzycznych za niewysoki miesięczny abonament (lub za darmo, jeśli wybierzemy opcję z reklamami). Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do słuchania ulubionych albumów za pośrednictwem serwisów streamingowych, ale usługa oferuje znacznie więcej. Jak w pełni wykorzystać ten potencjał?

Odkrywanie nowej muzyki

Uwielbiamy słuchać znanych kawałków, ale odtwarzanie wciąż tej samej playlisty po pewnym czasie zaczyna męczyć. Nawet najlepsza piosenka słuchana na okrągło kiedyś w końcu nam się znudzi. Zaczynamy szukać czegoś nowego, podobnego, w naszym guście... W takiej sytuacji warto skorzystać z playlist utworzonych przez osoby, które lubią te same albumy, co my albo poleceń naszych bliskich.

By udostępnić playlistę w serwisie TIDAL, wystarczy stworzyć własny profil. Następnie subskrybenci mogą zacząć upubliczniać utworzone przez siebie playlisty, by skorzystali z nich inni fani muzyki. Mogą je również przesyłać bliskim za pomocą łączy do udostępniania. Dzięki temu już nigdy nie będziemy się zastanawiać, czego posłuchać. Warto też wiedzieć, że gdy decydujemy się na zmianę platformy streamingowej, istnieje możliwość importowania utworzonych playlist.

Muzyczny doping

Nie od dziś wiadomo, że muzyka zwiększa efektywność treningów. Badania na ten temat od lat prowadzą naukowcy z londyńskiego Brunel University, którym przewodzi dr Costas Karageorghis. Uczeni udowodnili, że synchronizacja ruchów z rytmem muzyki zwiększa intensywność treningu. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy szybkość muzyki współgra z częstotliwością bicia serca. Ten parametr mierzy się liczbą uderzeń na minutę (beats per minute, bpm). Przyjmuje się, że dla ćwiczeń siłowych tempo muzyki optymalnie powinno wynosić 110-120 bpm, a dla joggingu - 120-150 bpm. W serwisach streamingowych bez problemu znajdziemy playlisty ułożone pod kątem poszczególnych treningów, nawet takie uwzględniające rozgrzewkę i rozciąganie.

Słodkich snów

Nie zaleca się korzystania z elektroniki przed snem, ale istnieją pewne nagrania, które wręcz ułatwiają zasypianie, warto po nie sięgnąć, gdy doskwiera nam bezsenność. Mowa o białym szumie, czyli jednostajnym dźwięku o płaskim widmie, który działa na mózg uspokajająco i ułatwia zasypianie.

Prawdopodobnie szum ten przypomina dźwięki słyszalne w życiu prenatalnym: płynącą krew, pracę narządów, przytłumione głosy docierające z zewnątrz itp. W serwisach streamingowych znajdziemy nie tylko biały szum, ale także inne nagrania dźwięków, które działają na nas uspakajająco, m.in. deszczu, płynącej wody, śpiewu ptaków, lasu.

Współczesne audycje

Serwisy streamingowe stanowią także potężną bibliotekę podcastów. Te współczesne audycje zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Można posłuchać opowieści o prawdziwych zbrodniach, poszerzyć wiedzę o świecie dzięki analizom specjalistów od geopolityki, rozerwać się przy dowcipnych lifestylowych opowieściach, zagłębić się w meandry ludzkiej świadomości dzięki podcastom psychologicznym, posłuchać inspirujących wywiadów i wiele innych treści. W końcu dzięki swobodnej formule podcast może poruszać właściwie każdą tematykę. Jedziemy samochodem do pracy? Zamiast irytować się, że tracimy czas w korkach, włączmy sobie podcast!

Koncert na żywo

Subskrybenci serwisów streamingowych mogą także oglądać transmisje koncertów i festiwali. Ta usługa stała się szczególnie popularna w trakcie pandemii, podczas której odwołano liczne imprezy masowe, w tym duże wydarzenia muzyczne. Miała ona dawać namiastkę tego, co przeżywamy, biorąc udział w występach ulubionych gwiazd. Wrażenie robi oglądanie koncertu z wykorzystaniem okularów VR i najwyższego planu subskrypcji w serwisie TIDAL, który oferuje jakość dźwięku HiFi.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

 


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy