Reklama

Sprzęt do skituringu: podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Fanów białego szaleństwa przybywa z roku na rok. Sporty zimowe to dla wielu najlepsza forma wypoczynku. Z czasem jednak stajemy się bardziej wybredni – chcemy czegoś więcej niż tylko zjazdów po doskonale znanych nam stokach, nowych tras, większego skoku adrenaliny. Odpowiedzią może być skituring. Jak prawidłowo dobrać sprzęt?

Zatłoczone stoki, kolejka do wyciągu, dobrze poznane trasy. Szukasz czegoś nowego tej zimy? Zdecyduj się na skituring! Można określić go jako połączenie górskiej turystyki zimowej z narciarstwem. Wędrówka ośnieżonymi szlakami, męczące podejścia to  wysiłek warty wykonania. Jako nagroda czeka bowiem możliwość zjazdu z wybranego przez siebie szczytu. Uprawiając ten sport można bowiem zjeżdżać po różnych stokach - nie tylko tych  przeznaczonych dla narciarzy. Zanim jednak z góry zjedziemy, trzeba na nią wejść. Potrzebny będzie więc odpowiedni sprzęt.

Reklama

Przygodę ze skituringiem najlepiej zacząć od pożyczania. Wypożyczalnie są zwykle świetnie wyposażone, a oprócz fachowej pomocy, którą otrzymamy, będziemy mieli również okazję przetestowania kilku różnych kompletów i rodzajów konkretnych sprzętów. W ten sposób sprawdzimy, czego oczekujemy od nart, jakie buty są dla nas najlepsze oraz jakie wiązania zapewniają nam najlepszy komfort. Ale przede wszystkim przekonamy się, czy skituring to w ogóle coś dla nas. Z czasem pożyczanie stanie się jednak drogie oraz uciążliwe. Przed każdą wyprawą uwzględnić trzeba bowiem wizytę w wypożyczalni oraz czas na dopasowanie sprzętu (a pamiętajmy, że zimą dni są krótkie...), a to nie pozwala na spontaniczność. Wówczas lepiej postawić na własne gadżety. Jak je wybrać?

Narty

Jeśli chodzi o sprzęt do skituringu, wybór w sklepach jest ogromny. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na sprzęt doświadczonych i sprawdzonych producentów, jak na przykład marka Dynafit. Podstawowy sprzęt składa się z nart, wiązań, butów, fok, kijków teleskopowych. Początkowy wybór odpowiednich modeli może być trudy, ponieważ ilość dostępnych i różniących się między sobą produktów na każdym zrobi wrażenie (lub wręcz przytłoczy). Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam głównie na frajdzie ze zjazdów czy łatwości wychodzenia. W pierwszym przypadku lepszym pomysłem będą narty nieco cięższe i szersze, w drugim - lżejsze i węższe . Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze skituringiem, możemy jeszcze tego nie wiedzieć - dobrze jest wówczas zdecydować się na rozsądny kompromis. Uniwersalna szerokość narty skiturowej to około 80-90 mm w talii narty.

Długość powinna być podyktowana umiejętnościami i doświadczeniem skiturowca, ale też rodzajem terenu, w jaki najczęściej będzie się on udawał. Ważnym punktem odniesienia jest wzrost. Często podaje się, że długość nart powinna wynosić mniej więcej o 10 cm mniej. Nie jest to jednak reguła, gdyż niektórzy preferują narty swojego wzrostu lub nawet dłuższe.

Narty dobieramy również do wagi, preferowanej aktywności oraz umiejętności. Nie jest to łatwe zadanie. Na profesjonalną pomoc możemy liczyć w sklepach marek, specjalizujących się w skitouringu. Przykładowy, uniwersalny i cieszący się opinią bezproblemowego pakiet skiturowy, to na przykład zestaw Dynafit Seven Summits+. Jak zaznaczają specjaliści marki, "entuzjaści skitouringu nie muszą już wyruszać na długie poszukiwanie perfekcyjnie grających ze sobą produktów".

Buty, wiązania, foki

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia skiturowca są buty. Klasyczne buty narciarskie muszą być wygodne, reagować na "polecenia" podczas zjazdu i dobrze trzymać nogę. Produkty skierowane do skiturowców to jednak coś więcej. Choć z wyglądu są niemal identyczne, różnice tkwią w technologii oraz mechanizmach, pozwalających na swobodniejsze i bardziej naturalne poruszanie się pod górę. Z kolei przed samym zjazdem but można zablokować w taki sposób, aby stopa pozostawała całkowicie unieruchomiona. Uwagę należy zwrócić także na kompatybilność buta z wybranym modelem wiązania. Jest to bowiem niejako nierozłączny system, który musi ze sobą perfekcyjnie współgrać.

Niemniej ważnym elementem wyposażenia skitourowca, obok nart, butów i wiązań, pozostają foki. Są one niezbędne, by podejścia po stromym stoku były w ogóle możliwe. Umieszcza się je od spodu narty w taki sposób, by nie osuwała się ona w dół podczas wchodzenia po zboczu. Równocześnie foka musi umożliwiać płynny ślizg do przodu. Foki najlepiej kupować razem z nartami. Będziemy mieć wówczas pewność, że poszczególne elementy będą idealnie spasowane.

Przed wyjściem w góry warto pamiętać o zabraniu innych, niezbędnych elementów: odzieży w systemie warstw, plecaka, kasku, harszli oraz gogli narciarskich lub okularów przeciwsłonecznych. I przede wszystkim sprzętu lawinowego, czyli detektora, łopaty i sondy. Choć skituring to mnóstwo frajdy, emocji i adrenaliny, to właśnie bezpieczeństwo zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy