Reklama

Nowe rosomaki w Afganistanie

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie otrzymał wozy ewakuacji medycznej Rosomak. Pierwsza partia 4 wozów jest już w dowództwie PKW w Bagram. Wkrótce trafią do Polskiej Grupy Bojowej.

Dotychczas podstawowym pojazdem na wyposażeniu PKW był wóz zabezpieczenia medycznego RYŚ zbudowany na bazie transportera SKOT. Rosomak-WEM to pojazd wyższej generacji, lepiej wyposażony i opancerzony. Podobnie jak wersja bojowa, charakteryzuje się dobrą mobilnością w terenie - ma napęd na wszystkie koła (8x8).

Medyczny rosomak umożliwia transport 3 rannych w pozycji leżącej oraz 4 w pozycji siedzącej. Pojazd wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny oraz szereg urządzeń i zabezpieczeń polepszających komfort użytkowania, na przykład system hydraulicznego opuszczania i podnoszenia górnych noszy, dodatkowe oświetlenie ułatwiające wykonywanie zabiegów medycznych oraz nowoczesną aparaturę tlenowa i sprzęt ortopedyczny. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych pojazdów ewakuacji medycznej w Afganistanie.

Reklama

Tekst i fot.: mjr Mirosław Ochyra

rzecznik prasowy PKW Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy