USA, największy handlarz bronią

42 proc. - tyle wynosi udział Stanów Zjednoczonych w światowym rynku broni. Na kolejnych miejscach jest Rosja i Wielka Brytania.

Pisze o tym "New York Times", powołując się na raport, który ma być przedstawiony w amerykańskim Kongresie. Ogólna wartość broni, dostarczonej na rynek w 2006 roku przez zbrojeniowych potentatów, wyniosła 40,3 mld dolarów, w tym krajom rozwijającym się - 28,8 mld USD.

Główni odbiorcy

Wskazując na wywołujące niepokój w USA kontrakty, zawierane przez Rosję z takimi krajami jak Iran czy Wenezuela, nowojorski dziennik odnotowuje też kontrakty zawierane przez USA z Pakistanem, oskarżanym przez Waszyngton o brak demokracji i łamanie praw człowieka. Głównymi odbiorcami amerykańskiej broni jest właśnie Pakistan, Indie i Arabia Saudyjska.

Reklama

Ogólna wartość

Ogółem - pisze "New York Times" - USA w 2006 roku dostarczyły krajom rozwijającym się broni za 10,3 mld dolarów (35,8 procent), Rosja - za 8,1 mld (28,1 proc.) a Wielka Brytania - za 3,1 mld USD (10,8 proc.). Ogólną wartość broni, sprzedanej przez USA w ubiegłym roku dziennik szacuje na 16,9 mld dolarów, Rosji - na 8,7 mld, a W. Brytanii - na 3,1 mld USD.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | The New York Times | times | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy