To zabije miliard ludzi!

Jeśli ludzie będą nadal palili tyle tytoniu, co obecnie, do końca stulecia umrze wskutek tego nałogu miliard ludzi - prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Według ogłoszonej w Genewie prognozy WHO, do 2030 roku nałóg palenia zabije 175 mln osób na całym świecie. Obecnie tytoń zabija rocznie 5,4 mln ludzi, to jest jedną osobę co sześć sekund. Palenie jest przyczyną co dziesiątego zgonu.

Drastyczne kampanie reklamowe

Organizacja chce zahamować wzrost liczby osób uzależnionych od nałogu m.in. za pomocą nowych haseł ostrzegawczych i drastycznych zdjęć umieszczanych na paczkach papierosów.

Ale gruszek w popiele nie zasypują również producenci papierosów. Przeprowadziwszy głęboką analizę rynku, doszli oni do wniosku, że w związku ze wzrostem świadomości w krajach rozwiniętych co do szkodliwych następstw palenia, należy nasilić kampanię reklamowania papierosów w biednych krajach...

Reklama

Wydają więcej na papierosy niż na edukacje swoich dzieci

Według danych WHO, doprowadzi to do tego, że 80 proc. zgonów w wyniku chorób spowodowanych nałogiem palenia papierosów nastąpi w krajach rozwijających się. Na przykład w Bangladeszu, najbiedniejsze rodziny wydają na papierosy dziesięć razy więcej niż na edukację dzieci. W Indonezji najbiedniejsi przeznaczają na papierosy 15 proc. swych dochodów.

Na koniec dodajmy, że przyczyną połowy zgonów wśród palaczy są konsekwencje palenia tytoniu...

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy