Reklama

2 miliony domen z końcówką PL. Polska 5. w Europie.

W Polsce mamy już 2 miliony domen internetowych z końcówką PL. Polska zajmuje 5. miejsce wśród największych rejestrów domen w Europie.

W nocy z 3 na 4 stycznia 2011 roku w prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) krajowym rejestrze domen internetowych została zarejestrowana dwumilionowa domena. W ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o 100 proc. Dwadzieścia lat po przyłączeniu do Internetu Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem ilości zarejestrowanych domen.

Przekroczenie pierwszego miliona zarejestrowanych domen internetowych zajęło Polsce 17 lat. Natomiast wzrost tej liczby o kolejny milion wyniósł zaledwie 2 lata. Świadczy to o dynamicznym rozwoju Internetu w Polsce. Według wyników badań GUS w 2010 r. 65,5 proc. przedsiębiorstw miało swoją stronę internetową (w 2007 r. tylko 53,2 proc.), a 63,4 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu (w 2007 r. 41 proc.)

Reklama

Wysoka liczba nowych rejestracji, a także odnowienia posiadanych abonamentów tylko w samym 2010 roku wyniosły ponad 1 milion, co oznacza prawie 2900 rejestracji dziennie. Tak duża dynamika wzrostu liczby nazw domeny .pl, która w roku 2010 osiągnęła prawie 23 proc., stawia Polskę na pierwszym miejscu pośród wszystkich rejestrów z Unii Europejskiej.

Dwa miliony domen Polska osiągnie jako piąty kraj w Europie, wyprzedzając między innymi Francję, Hiszpanię i Belgię.

Na osiągnięcie ponad 2 milionów zarejestrowanych nazw domen .pl w tak krótkim czasie wpływ miał rozwój Programu Partnerskiego NASK, który daje szansę zaistnienia nowym podmiotom na rynku domen internetowych - mówi Michał Chrzanowski, dyrektor NASK

i dodaje - W 2010 roku podpisało z nami umowę aż 37 nowych podmiotów z różnych części świata. W sumie współpracujemy już z 148 Partnerami.

O Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK)

NASK instytut badawczy podłączył w 1991 r. Polskę do Internetu. Pełni rolę krajowego rejestru, który utrzymuje i dba o bezpieczeństwo wszystkich nazw internetowych zarejestrowanych w domenie .PL. Jest także polskim operatorem sieci transmisji danych, a w jego strukturach działa zespół CERT Polska, który zajmuje się bezpieczeństwem sieciowym. W ramach Akademii NASK realizowany jest Program Komisji Europejskiej Safer Internet, obejmujący szereg działań edukacyjnych zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu. Instytut podlega bezpośrednio Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama