9 porad, dzięki którym zrobisz idealne selfie

Autoportret wykonany przy użyciu smartfona lub po prostu selfie, na dobre zakorzeniły się w codziennym życiu. Wykorzystując aparat telefonu komunikujemy znajomym w jakim jesteśmy nastroju, co robimy i gdzie jesteśmy. Sezon na selfie można uznać za otwarty. Wraz z firmą HTC radzimy, jak najlepiej pokazać siebie na tle pięknych miejsc, które odwiedzimy.

Łatwość wykonania autoportretu kamerą telefonu, a następnie szybkiego umieszczenie go na portalach społecznościowych sprawia, że selfie stało się jednym z najbardziej intuicyjnych sposobów na podzielenie się ze znajomymi własnym nastrojem. Chcąc, aby zdjęcie oprócz ładunku emocjonalnego niosło ze sobą również wartości artystyczne, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które zmienią „zwykłe selfie” w małe arcydzieło, na którym każdy zawiesi oko. Nawet jeśli nie ma w nas nic z fotografa.  
 
1. Zaskakuj bliskich

Reklama

Przy pomocy nowoczesnych technologii możemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić selfie. Zamiast pokazywać wyłącznie twarz wyrażającą emocje, pokażmy też co je wzbudza. Najlepsze w tym celu będzie skorzystanie z funkcji smartfona, która w tym samym kadrze ujmuje obraz z obu jego kamer. Pozwala to zarejestrować nie tylko autoportret, ale też to, co mamy przed sobą. Otrzymujemy więc dwa zdjęcia lub dwa filmy w jednym. Selfie na szczycie góry nie będzie już tylko zdjęciem naszej głowy na tle nieba, ale pocztówką z górskich szczytów, pokazującą jak spędzamy czas wolny.
 
2. Zasady kompozycji

Chcąc uwiecznić siebie na tle krajobrazu należy pamiętać o zasadach kompozycji. Jedną z najważniejszych, jest reguła trójpodziału. Wyobraźmy sobie zdjęcie podzielone w pionie i poziomie liniami wyznaczającymi dziewięć jednakowych prostokątów. Przecięcia tych linii to mocne punkty, czyli miejsca, które najbardziej przyciągają uwagę odbiorcy. To właśnie w nich najlepiej umieścić najważniejszy element zdjęcia – siebie.
 
3. Kadruj z głową

Jeśli chcemy zaprezentować na selfie wyłącznie siebie, zróbmy to efektownie. Uchwyćmy w kadrze całą głowę, by pochwalić się nową fryzurą. Nigdy nie ścinajmy czubka głowy i brody. Chcąc ująć szerszą perspektywę wystarczy ustawić smartfon poziomo.
Zdjęcie z drugą połową na żaglach? Kadruj tak, aby żadna z osób nie dominowała. To wasza wspólna zabawa i relaks! Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, można skorzystać z funkcji Mix Twarzy i zlać dwa selfie w jedno.
 
4. Selfie to sztuka

Czasem szybka edycja zdjęcia – nałożenie prostych filtrów lub motywów geometrycznych może uratować nawet słabe selfie. Jeśli zdjęcie ma w sobie to coś, może warto o nie powalczyć. Umiejętna obróbka nawet nieudane selfie może zmienić w małe dzieło sztuki. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, sięgając po dodatkowe motywy, które dają użytkownikowi bardzo szerokie pole do popisu.
 
5. Oprawa tła

Wspominając o tle. Jak ognia unikajmy tzw. mistrzów drugiego planu. Wyrastające z głowy uliczne latarnie, inne zbędne przedmioty czy przypadkowi ludzie potrafią popsuć świetne selfie. Zanim zrobimy zdjęcie, rzućmy okiem na detale i wybierzmy najlepsze miejsce, na tle którego chcielibyśmy się pokazać. Zadbajmy o takie, które oddaje lub przynajmniej nawiązuje do naszego nastroju. Pamiętajmy jednak, że majówkowe lub wakacyjne wyjazdy są, przede wszystkim, chwilami odpoczynku. Nie szukajmy więc na siłę. Okazji do zrobienie udanego selfie będziemy mieli jeszcze wiele.
 
6. Słońce najlepszym oświetleniem

Każdemu zdjęciu sprzyja dobre oświetlenie. Letnie, wakacyjne selfie będzie jeszcze bardziej efektowne, kiedy wykona się je, gdy słońce nie jest w zenicie – przed południem lub po 16. Autoportretom sprzyjają również godziny wczesnowieczorne, kiedy światło jest miękkie i rozproszone. Pamiętajmy, że zdjęcie robione pod słońce nie jest dobrym selfie.
 
7. Unikajmy flesza

Mocny flesz, zwłaszcza z odległości ramienia spłaszcza całe zdjęcie i eksponuje wszelkie niedoskonałości cery. Jeśli więc nie jest to zamierzony efekt i istnieje taka możliwość, robiąc selfie, nie używaj lampy błyskowej. W przypadku kiedy światło jest za słabe, zwracamy twarz w jego kierunku tak aby była równomiernie oświetlona i dopiero wtedy naciskamy spust migawki. Nie spodziewajmy się jednak zbyt wiele po zdjęciu wykonanym w takich warunkach. Zdjęcie zrobione nawet w słabych warunkach oświetleniowych można uratować, jeśli wykona się je, używając smartfona wyposażonego w technologię Ultra Pixel, która sprawia, że aparat zbiera więcej światła, dając znacznie lepsze efekty, nie tracąc przy tym wyrazistości.
 
8. Uśmiech przede wszystkim

Jak dobrze wypaść na wakacyjnym selfie? Bez niepotrzebnego pozowania i głupich min, bądźmy w oczach znajomych tacy, jacy jesteśmy naprawdę. Wspinając się na skałkach czy przemierzając szlaki w górach, przede wszystkim pokażmy to, że dobrze się bawimy. A jak to zrobić? Szczery uśmiech jest zawsze najlepszy!
 
9. Mniej znaczy więcej

Nie każde selfie będzie idealne. Pogódźmy się z tym. Nie wszystkie więc powinny trafić na ścianę w portalu społecznościowym. Lepiej publikować mniej, ale dobrych jakościowo zdjęć, niż zasypywać znajomych słabymi fotografiami. Odbiorcy zdjęć z pewnością bardziej docenią tych kilka prawdziwie magicznych kadrów.
 
Powyższe wskazówki przydadzą się w robieniu doskonałych selfie podczas majówkowych lub wakacyjnych wyjazdów. Warto pamiętać, że te kilka dni odpoczynku w gronie najbliższych, to czas na relaks i przyjemność. Nasze zdjęcia powinny to oddawać.  
 

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: selfie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy