Android 3.0 - Google zamierza pokonać iPada

Tablety z Androidem nie są niczym nowym, ale dopiero teraz można się przekonać, w jaki sposób mają one pokonać iPada.

Podczas targów CES zaprezentowano pierwsze urządzenia z Androidem 3.0 (Honeycomb), który w odróżnieniu od poprzednich wersji został zaprojektowany specjalnie z myślą o tabletach. Wariant 3.0 co prawda nie jest jeszcze gotowy, a Google zdradza niewiele szczegółów na jego temat, ale pierwsze materiały wideo i prezentacje (np. na stoisku Motoroli) dają jako takie pojęcie na temat interfejsu. Koncern z Mountain View stawia na dynamiczne okna (widżety) służące do obsługi poczty, kalendarza, portalu YouTube, a nawet do zarządzania poszczególnymi kontaktami. W Androidzie 3.0 użytkownik nie musi nawet uruchamiać aplikacji, by dowidzieć się, że w skrzynce pojawił się nowy e-mail.

Przeglądarka bazująca na silniku WebKit przypomina Chrome'a i pozwala surfować w sieci w trybie prywatnym. Zakładki i ustawienia browsera są synchronizowane automatycznie z biurkową wersją Chrome'a.

Jednak to, czy Android 3.0 okaże się sukcesem, zależy nie tylko od interfejsu i wyposażenia urządzenia. Ważne jest także, aby powstała konkurencja dla iTunes - apple'owskiego wszechświata aplikacji i mediów. Nad tym Google również pracuje bez wytchnienia.

Android 3.0 - prezentacja przedpremierowa:

Reklama

Użytkownicy Androida 3.0 będą mieli do dyspozycji uruchomioną w grudniu platformę Google eBookstore. Według dziennika "The Wall Street Journal" Google rozmawia z wydawnictwami o wirtualnym kiosku z gazetami. A pogłoski o przygotowywanym sklepie z muzyką i strumieniowanymi materiałami, które miałyby być finansowane przez reklamę, słychać już od dawna.

Większość aplikacji dla smartfonów prawdopodobnie będzie działała także na tabletach z Androidem 3.0. Aby wykorzystać większe niż w komórkach ekrany, programiści powinni dodać do istniejących i tworzonych programów nowy tryb wyświetlania - oświadczył w grudniu szef programistów Androida Andy Rubin. Dodatkowe źródła aplikacji i mediów też się pojawią - zadba o to na przykład Amazon.

Google przekonał do swoich pomysłów już wielu producentów sprzętu. Motorola, Asus, Lenovo, Acer, LG, Dell i Toshiba zapowiadają tablety z Androidem 3.0 albo przynajmniej nowe modele z Androidem 2.2. Większość z nich będzie wyposażona w dwie kamery oraz wyjście HDMI pozwalające przesyłać wideo HD do telewizora. Asus zamierza nawet skonstruować urządzenie z klasyczną klawiaturą.

Wciąż jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi - wśród nich to, czy Android 3.0 będzie działał jedynie na tabletach, czy także na smartfonach. Andy Rubin indagowany w tej sprawie dawniej odpowiadał wymijająco. Teraz zaś we wstępie do klipu prezentującego nowy system pojawia się napis: "Built Entirely for Tablet". Właściciele smartfonów nie powinni więc raczej liczyć na to, że kiedykolwiek zostanie im zaproponowana aktualizacja Androida do wersji 3.0.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsze tablety z Androidem 3.0 pojawią się w sklepach. Motorola twierdzi wprawdzie, że jej Xoom trafi na półki w kwietniu, ale dotyczy to jedynie Stanów Zjednoczonych. Według Andy'ego Rubina Honeycomb będzie gotowy w 2011 roku, ale nie sprecyzowano kiedy.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Android | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy