Androidowi grozi zastój?

Najnowsze badania wykazały, że na developerskim rynku dla Androida zapanował zastój. Sytuację szybko wykorzystał Apple.

Jeszcze w styczniu spośród 2760 developerów, którzy brali udział w ankietach, aż 87 proc. zadeklarowało, że są zainteresowani pisaniem programów dla smartfonów z systemem Android. Obecnie odsetek ten spadł do 85 proc., a dla iPhone'ów wynosi on 91 proc. Większy spadek zanotowano na rynku tabletów. Dzisiaj 77 proc. developerów chce pisać dla tabletów z Androidem (w styczniu było to 80proc.), a chęć tworzenia oprogramowania dla iPada deklaruje 85 proc. programistów.

Spadki nie wydają się duże, jednak dla Google'a to poważne ostrzeżenie. Jeszcze przed trzema miesiącami zanotowano 12-procentowy wzrost zainteresowania developerów tabletami z Androidem. Obecnie rozpoczęły się spadki, które mogą wskazywać na co najmniej zastój.

Programistów zapytano też, co zniechęca ich do Androida. Aż 75 proc. wskazywało na fragmentację, która jest ich zdaniem największym problemem tej platformy. Developerzy wspominają też o słabej sprzedaży tabletów z systemem Google'a oraz o istnieniu wielu sklepów z programami.

Reklama

Jednak są też i dobre wiadomości dla Google'a i Apple'a. Aż 62 proc. developerów uważa, że żaden inny rywal nie zyska tak silnej pozycji jak te dwa koncerny, a 46 proc. mówi, że jest zbyt zajętych programowaniem dla Androida oraz iOS-a by skupiać się na kolejnej platformie. To oznacza, że RIM i Microsoft nie będą miały łatwego zadania, by przekonać programistów do siebie.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy