Chiński HD DVD z obsługą 3D

China Blue HD (CBHD) to pozostałość po standardzie HD DVD. Pozostałość tą można spotkać tylko w Chinach, ale nieźle daje się ona we znaki Blu-ray Association. Szczególnie, że teraz wspiera ona też obraz 3D i muzykę w znakomitej jakości.

W zeszłym tygodniu CBHD Consortium ogłosiło w Pekinie, że chiński format wchodzi w świat trzech wymiarów. Zapowiedziano pierwsze odtwarzacze 3D, a jakby tego było mało, mówiono także o formacie CBHD-HiFi przeznaczonym dla przemysłu muzycznego. Dyski HiFi mają pozwolić na zapisanie 2×15GB danych. Wyłącznie audio, w kodowaniu LPCM 192kHz/24-bit. Sygnał wychodzi z odtwarzaczy przez HDMI.

A jeśli myślicie, że CBHD nie ma szans z promowanym w Europie i Stanach Blu-ray'em, to jesteście w błędzie? przynajmniej jeśli idzie o Chiny. Owszem, na Starym Kontynencie sprzedaż Blu-ray rośnie znakomicie, ale trudno przypuszczać jakby prezentowała się sytuacja, gdyby egzotyczny format pojawił się u nas. W Chinach filmy na CBHD kosztowały do tej pory około 55 yuanów (jakieś 25 złotych). Teraz, ze względu na silniejszą konkurencję ze strony tanich, pirackich płyt Blu-ray (kosztujących około 20 yuanów), ceny CBHD zostały zmniejszone o połowę.

Reklama

CBHD Consortium wcale nie chce by ten format był kojarzony wyłącznie z pozostałością po HD DVD. Ma to być wiodący format dla filmów i muzyki w Chinach. Mówi się też o wejściu na rynki zagraniczne, ale przypuszczamy, że wielkie wytwórnie, inwestujące miliony w Blu-ray, raczej nie będą nim zainteresowane w Europie i USA. A szkoda. Trochę konkurencji Blu-ray'owi by nie zaszkodziło.

HDTVmania, Szymon Adamus

HDTVmania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy