Chiny będą blokować sprzedaż działu mobilnego Nokii?

Wydaje się, że przejęcie biznesu mobilnego Nokii przez Microsoft jest już na ostatniej prostej. Ostatnie doniesienia z Azji sugerują jednak, że Chińczycy mogą nieco pokrzyżować plany obu firm.

Sprzedaż działu Devices and Services firmy Nokia gigantowi z Redmond została już zaaprobowana przez fiński rząd. Komisję Europejską i amerykańskie urzędy (Federalna Komisja Handlu i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych). Do dopięcia transakcji potrzeba jest jeszcze zgoda chińskiego regulatora, która wydawała się najłatwiejszą do zdobycia, gdyż firmy nie działają zbyt intensywnie na tym rynku.

DigiTimes donosi jednak, że może nie być to takie proste. Wierząc raportom pochodzących od tajwańskich dostawców Chińskie Ministerstwo Handlu może zablokować całą transakcję. Jego przedstawiciele obawiają się, że po sprzedaży swojego biznesu mobilnego Nokia będzie pobierać wysokie opłaty za patenty wykorzystywane przez firmy z Państwa Środka.

Finowie póki co sprzedają urządzenia na chińskim rynku, więc udostępniają tam swoje patenty za rozsądne pieniądze. Nokia ponadto nie ściga części producentów za jawne naruszanie jej patentów, jak było to w przypadku HTC czy BlackBerry. Gdy jednak dział mobilny trafi w ręce Microsoftu, firma w zasadzie będzie miała otwartą drogę do wymuszania wyższych opłat licencyjnych czy pozywania wybranych producentów. Mając w portfolio ponad 7 tys. opatentowanych rozwiązań związanych z telefonami i łącznością komórkową nie byłoby to z pewnością trudne.

Chińskie Ministerstwo Handlu obawiając się takiej sytuacji może opóźnić wyrażenie zgody na sprzedaż działu Devices and Services przez fińskiego producenta. Chińczycy mają negocjować z Microsoftem i Nokią zaakceptowanie transakcji po zmniejszeniu przez obie firmy opłat licencyjnych, które będą ponosić rodzime firmy.

Oczywiście nie są to jeszcze potwierdzone informacje, ale należy pamiętać, że Chińczycy wstrzymywali transakcję zakupu Motoroli przez Google przez kilka miesięcy. Wtedy chcieli zapewnienia, że gigant z Mountain View nie wprowadzi nagle wysokich opłat za korzystanie z systemu Android dla chińskich firm.

Reklama

Mateusz Żołyniak

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nokia | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy