Czy jest szansa na Polsat na platformie "n"?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje nałożyć na operatorów obowiązek włączania do oferty niektórych kanałów telewizyjnych. Czy dzięki temu abonenci telewizji "n" wreszcie doczekają się włączenia telewizji Polsat?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szykuje propozycję zakładającą przyznawanie na kilka lat statusu must carry nadawcom koncesjonowanym - podaje Presserwis. Telewizyjny regulator tym statusem planuje objąć przede wszystkim ustawowe kanały Telewizji Polskiej, ale o taki status będą mogli ubiegać się także inni koncesjonowani nadawcy.

Przypomnijmy, że zasada "must carry" nakładała na telewizyjnych operatorów (kablowych i satelitarnych) obowiązek włączenia do oferty określonych kanałów TV. Wcześniej projekt ustawy o telewizji cyfrowej zakładał, że obowiązkiem mast carry miałyby być objęte wszystkie niekodowane kanały nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Status "must carry" w pewnym sensie mógłby pomóc niektórym nadawcom. Chociażby telewizji "n", która obecnie nie posiada w swojej ofercie telewizji Polsat. Gdyby zasadą must carry zostały objęte wszystkie niekodowane kanały DVB-T, wtedy nadawca (np. Polsat) na życzenie operatora byłby zmuszony do udostępnienia sygnału swojej stacji.

Reklama

"Must carry" budzi emocje wśród operatorów sieci kablowych, którzy podczas ostatniej debaty Media Summit podkreślali, że jest to ingerencja w ofertę programową. Branża kablowa jest zdania, ze jest to ingerencja w wolny rynek i każe realizować biznesplany nadawców.

Kablówki popierają natomiast zasadę "must offer", która z kolei nakłada pewne obowiązki na nadawców telewizyjnych, którzy byliby zobowiązani udostępnić sygnał swojego kanału na życzenie operatora.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: Polsat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy