Reklama

Dark Matter – kolejne materiały WikiLeaks z pakietu Vault 7

WikiLeaks opublikował kolejne dokumenty mające pochodzić z centrum wywiadu cybernetycznego CIA – nowy pakiet dokumentów nosi nazwę Dark Matter

WikiLeaks udostępniło kolejną paczkę dokumentów z pakietu o nazwie Vault 7. Na początku marca demaskatorski portal upublicznił dokumenty mające zbiorową nazwę Year Zero (więcej informacji - kliknij tutaj). Nowy zestaw ma kryptonim Dark Matter, i dotyczy przede wszystkim sprzętu Apple.

Przed dalszą lekturą należy pamiętać, że nie brakuje głosów twierdzących, że WikiLeaks jest obecnie wykorzystywany przez Rosjan do informacyjnej wojny z USA i jej sojusznikami. 

Reklama

Szkodnik na iPhonie

Według informacji opublikowanych przez WikiLeaks, CIA ma sposób, dzięki któremu szpiedzy bez problemu zainstalują oprogramowanie śledzące użytkownika. Brzmi groźnie, ale - jak się okazuje - dokument udostępniony przez WikiLeaks pochodzi z początku 2009 roku. Nie wiadomo zatem, czy błąd opisany przez CIA nadal istnieje.

Atak na komputery Apple

"Sonic screwdriver" - tak CIA miało nazwać metodę ataku polegającą na zainstalowaniu przy pomocy pendrive’a szpiegującego oprogramowania w firmwarze komputerów Apple MacBook. Ponieważ firmware to oprogramowanie wbudowane w urządzenie, reinstalacja systemu nie skasuje szkodnika. Metoda opisana przez CIA ma pochodzić z listopada 2012 roku, tymczasem trzy lata później Apple załatało lukę umożliwiającą instalację szkodliwego oprogramowania do firmware’u. Zatem, zapewne i to zagrożenie nie jest już aktualne.

Czy to prawda?

W tym miejscu warto  przypomnieć, jak pierwszy wyciek informacji przygotowany przez WikiLeaks skomentował John Schindler, dawny pracownik NSA, ekspert do spraw bezpieczeństwa. "Pragnę przypomnieć, że nazywałem WikiLeaks przykrywką Kremla od połowy 2013 roku. Wielu mnie za to krytykowało. Teraz mi wierzycie?" 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy