Dotykowy ekran, który można naprawdę poczuć

Dzisiejsze urządzenia z ekranami dotykowymi próbują imitować uczucie dotyku poprzez wibracje. Niestety, to za mało, żeby wykonywać takie czynności jak bezwzrokowe pisanie na klawiaturze ekranowej. Wkrótce ma się jednak pojawić technologia, który pozwoli odczuć fakturę różnych materiałów na ekranie dotykowym.

Brzmi jak fantastyka ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to za kilka lat taka technologia mogłaby się pojawić w urządzeniach z ekranami dotykowymi. Firma Senseg chce dodać do ekranów technologię pozwalającą na prawdziwe odczuwanie - pod palcami można będzie odczuć klawisze, gładką, lub chropowatą powierzchnię albo skórę.

Oczywiście próby stworzenia realistycznego dotyku były już podejmowane wielokrotnie jednak technologia E-Sense różni się podejściem. Zamiast stymulować ekran palcami, inżynierowie z Senseg chcą stymulować palce ekranem. Obiecująca technologia ma opierać się na dotykowych pikselach nazwanych tikselami (ang. tixels). Pod wpływem dotyku tiksele oddziałują z powierzchnią palca za pomocą pola elektrycznego, symulując uczucie dotyku.

Możliwości wykorzystania tej technologii są ogromne. Zaczynając od zabawek dla dzieci, które będą symulowały prawdziwą zwierzęcą sierść, po rozwiązanie problemu dotykowych klawiatur. E-Sense mogłaby znaleźć zastosowanie w tabletach i smartfonach, pod warunkiem, że komercyjne jej wykorzystanie byłoby opłacalne. Nie pozostaje nic innego jak czekać na prezentacje i pierwsze produkty z tym obiecującym rozwiązaniem technologicznym.

Reklama

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: ekran dotykowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy