Ekstremalnie sprawni niepełnosprawni

Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona niepełnosprawnym w sportach ekstremalnych zainaugurowała tegoroczny Freestyle City Festival. Wśród zaproszonych na sympozjum gości znaleźli się paraolimpijczycy, najczęściej po amputacjach kończyn, specjaliści w zakresie protetyki oraz konstruktorzy sprzętu sportowego.

Moderatorem konferencji była Małgorzata Kelm, specjalistka i popularyzatorka tematyki sportowej, która zainteresowała również wiceburmistrza Cieszyna Jana Matuszka. - Już sam powód spotkania zmusza do refleksji. Cieszę się, że w programie cieszyńskiego festiwalu znalazł się obszar do ciekawych analiz i dyskusji dla wszystkich - Matuszek przekonywał podczas oficjalnego otwarcia konferencji.

Początek czegoś nowego

Pierwszy wykład, zatytułowany "Aktualna sytuacja sportu osób niepełnosprawnych w Polsce", prowadził Łukasz Szeliga, który mimo amputacji nogi uprawia wyczynowe narciarstwo alpejskie. Po przedstawieniu dyscyplin paraolimpijskich, ich historii oraz kluczowych statystyk, rozpoczęła się dyskusja nad aktualną sytuacją tej grupy społecznej.

- Festiwalowa konferencja to początek czegoś nowego, w myśleniu, działaniu i organizacji - przekonywał Szeliga.

O tym jak zacząć naukę chodzenia tuż po amputacji i osiągać poziom wyczynu sportowego opowiadał Piotr Bęcki, specjalizujący się w tematyce nowoczesnej protetyki kończyn. Okazało się, że aktualne rozwiązania technologiczne pozwalają na niemal całościową replikacje prawdziwego organu i mechanizmu jego działania. Przy tej okazji można było obejrzeć i testować protezy kończyn dolnych, coraz częściej używanych w snowboardzie, kolarstwie górskim czy też surfingu.

Reklama

Gra bez protez, wystarczą kule

"Od idei do produktu", to z kolei tytuł bloku poświęconego autorskiemu modelowi mountain handbike Explorer Jarosława Roli i Rafała Szumca. Ich patent na kolarstwo górskie i zjazdowe pozwolił im na wyprawy na Śnieżkę i Kilimandżaro.

Małgorzata Kelm wprowadziła zebranych w tematykę całej gamy różnego rodzaju dyscyplin i ich ewoluowaniu w stronę konkurencji olimpijskich. Zastanawiano się przy tym, czy parasnowboarding zobaczymy na najbliższej Paraolimpiadzie w Soczi w 2014 roku. Argumenty przedstawiane przez Kelm nie pozostawiają wątpliwości, co do losów nie tylko snowboardingu, ale i innych dyscyplin kultury freestylowej.

Ostatnim planowanym punktem programu była prezentacja działalności Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej, Turystyki i Integracji Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie, która już od 20 lat organizuje spartakiady osób niepełnosprawnych oraz wszelkiego rodzaju akcje prowadzące do integracji oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych z okręgu Śląska Cieszyńskiego.

Warto również wspomnieć o Danielu Kafce, fizjoterapeucie z Bielska-Białej, który organizuje projekt Ampfutbol dla osób po amputacjach. Akcja polega na znalezieniu chętnych niepełnosprawnych do grania w piłkę nożną. Ampfutbol to gra na podstawie wszystkim znanej piłki nożnej, lecz osoby niepełnosprawne grają bez protez, o kulach.

Agata Niedźwiecka, Michał Paluch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy