Format graficzny od Microsoftu bliżej standaryzacji

Microsoft ogłosił wczoraj, że standaryzacja jego nowego formatu graficznego - HD Photo - już jesienią stanie się przedmiotem głosowania Joint Photographic Experts Group (będącej grupą roboczą ISO). HD Photo to format, który oferuje lepszą jakość obrazu i skuteczniejszą kompresję danych.

O nowym formacie graficznym od Microsoftu mówi się właściwie już od dawna, ale wciąż funkcjonuje on pod innymi nazwami. W zeszłym roku firma z Redmond przedstawiła go na konferencji w Seattle jako Windows Media Photo. Potem format zmienił nazwę na bardziej neutralną - HD Photo. Ten sam format jako standard będzie nosił nazwę JPEG XR (w tym przypadku "xr" bierze się od "extended range").

Format Microsftu może przechowywać 16 bądź 32 bity na kolor. Oferuje zarówno bezstratną, jak i stratną kompresje danych. Ma zdecydowanie bardziej efektywną kompresję, gdyż obrazy zapisane w tym formacie są dwa razy mniejsze niż obrazy w formacie JPEG (o porównywalnej jakości). HD Photo zapewnia też mniejszą ilość artefaktów.

Reklama

Już wcześniej komentatorzy przyznawali, że format Microsoftu jest obiecujący, ale mówili też, że jego upowszechnienie nie będzie możliwe bez odpowiednich rozwiązań licencyjnych. Microsoft chyba tej rady posłuchał i zgodził się na udostępnienie specyfikacji formatu na zasadach Open Specification Promise, czyli za darmo, bez konieczności podpisywania umów i informowania o pochodzeniu specyfikacji od Microsoftu.

Przedstawiciele Joint Photographic Expert Group, którzy zgodzili się na głosowanie nad nowym standardem wyraźnie dali do zrozumienia, że jest to możliwe właśnie dzięki zobowiązaniu się Microsftu do niepobierania opłat za patenty. Głosowanie nad JPEG XR nastąpi w październiku. Proces standaryzacji może się zakończyć nawet rok później, ale Microsft liczy na to, że nowy standard będzie gotowy w połowie 2008 roku.

W tej chwili Microsoft stara się promować nowy format poprzez swoje produkty i szukać dla niego partnerów. HD Photo jest już wspierany przez Windows Vista oraz .Net Framework 3.0. Innym systemem operacyjnym oferującym wsparcie dla formatu jest Mac OS X. Microsoft wydał również wtyczkę do popularnego programu Adobe Photoshop, która dodaje wsparcie dla HD Photo.

Źródło: Dziennik Internautów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama