Francuska policja oszczędza na programach

Podczas dorocznego kongresu holenderskiego projektu NOiV (Netherlands in Open Connection) w Utrechcie, Xavier Guimard z francuskiej żandarmerii opowiedział o korzyściach, jakie przyniosło jego urzędom oprogramowanie Open Source.

W 2004 roku policja znad Sekwany rozpoczęła proces wymiany pakietu biurowego MS Office na OpenOffice. Z kolei w 2006 roku zdecydowano się tam zastąpić używany dotąd system Windows XP nie Vistą, lecz linuksową dystrybucją Ubuntu.

W tej chwili OpenOffice działa na 90 tysiącach policyjnych komputerów. Nowe pecety mają standardowo preinstalowany system Ubuntu; takich maszyn jest obecnie około 5 tysięcy. W 2009 roku na Ubuntu zostanie przestawionych kolejne 15 tysięcy komputerów - wynika z analizy europejskiego projektu Open Source Observatory and Repository.

Reklama

Jak poinformował Guimard, od 2004 roku liczba licencji zakupionych od Microsoftu spadła z około 12-15 tysięcy do 200. Od tamtego czasu na samych kosztach licencji na oprogramowanie biurowe francuskiej policji udało się zaoszczędzić około 50 milionów euro.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: oprogramowanie | open-source | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy