Google będzie mogło zablokować telefon w trakcie jazdy

Jak wynika z najnowszego patentu firmy Google - niebawem telefon sam wykryje, czy prowadzimy pojazd. Jeśli nasza uwaga nie będzie wystarczająca, urządzenie samodzielnie zablokuje swoje funkcje - czytamy w serwisie Autoevolution.

Smartfon wciąż stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozproszenia naszej uwagi w trakcie prowadzenia samochodu. Choć niektóre firmy umożliwiają uruchomienie trybu bezpiecznego, który pozwala na zablokowanie telefonu, wszystko wskazuje, że już niebawem może się to dziać automatycznie.

Wynika tak z patentu Google, który jasno wskazuje na opracowywanie przez giganta technologicznego specjalnego trybu w smartfonie. Ten ma automatycznie wykrywać czy prowadzimy pojazd i jeśli tak się stanie - samoczynnie zablokować telefon.

Wszystko ma się odbywać poprzez specjalny system analizy uwagi prowadzącego. Rozwiązanie to tworzy spersonalizowany wzorzec, a następnie wykrywa wszelkie zmiany naszej uwagi. Jeśli telefon stwierdzi, że w danym momencie nasze zachowania odpowiada prowadzeniu pojazdu, a dodatkowo czujniki wskażą, że poruszamy się z odpowiednią prędkością, telefon zostanie natychmiast zablokowany z użytkowania.

Reklama

Na rysunku dołączonym do patentu 11 wyraźnie widzimy wczesną wersję ostrzeżenia, które ma pojawić się na smartfonie. Jest to jasny i czytelny komunikat o treści "Zablokowano z przyczyn bezpieczeństwa".

Choć sam pomysł brzmi dosyć kontrowersyjnie, należy pamiętać, że to wciąż patent. Dlatego nie wiadomo, czy kiedykolwiek Google zdecyduje się na jego wdrożenie.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google | samochód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama