Reklama

Google Chrome – przydatne skróty klawiszowe

Wśród internetowych przeglądarek, Google Chrome jest tą najczęściej wykorzystywaną. Pomimo, że używamy jej niemal codziennie, wielu z nas nie ma nawet pojęcia, że posiada ona wbudowane skróty klawiszowe, które nierzadko potrafią ułatwić przeglądanie stron internetowych.

Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości warto poznać wbudowane skróty klawiszowe i choć program posiada niemal 100 różnych ich konfiguracji, my wybraliśmy tylko te najbardziej potrzebne. 

Skróty dotyczące kart i okien

Operacje na oknach w przeglądarce, zwłaszcza w przypadku pracy, nierzadko pochłaniają spore ilości czasu. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces, warto zapoznać się poniższymi skrótami.

Szybkie otwarcie nowego okna wymaga wciśnięcia Ctrl + n. W podobny sposób, dodając do kombinacji przycisku Shift otworzymy kartę w popularnym trybie incognito. 

Reklama

By przełączyć widok na następną otwartą kartę należy wykorzystać skrót Ctrl + Tab lub Ctrl + PgDn. Analogicznie przełączenie na poprzednią wygląda tak samo, zastępując klawisz PgDn, PgUp, lub dodając klawisz Shift do pierwszej opcji. 

W operacjach na oknach Google Chrome, pomogą także funkcje zamknięcia bieżącej karty - Ctrl + w lub Ctrl + F4, oraz wyłączenia całej przeglądarki - Alt + f, a następnie x.

Funkcje przeglądarki

Skrótami można się także posługiwać w przypadku dostępnych opcji w samej przeglądarce. Kombinacja Alt + f lub Alt + e pozwala np. uruchomić główne menu Google Chrome. Ctrl + Shift + b odpowiada za pokazanie lub ukrycie paska zakładek, natomiast Ctrl + h wyświetli nam historię przeglądanych stron

Osoby bardziej doświadczone zapewne skorzystają ze skrótu Ctrl + Shift + j lub F12, który uruchamia narzędzia dla programistów. Pojedyncze wciśniecie klawisza F1 otworzy natomiast Centrum pomocy Chrome w zupełnie nowej karcie.

Skróty dotyczące paska adresu

Niewielu wie, że wpisywanie adresów w pasku przeglądarki, nie wymaga wyszukiwania go za pomocą myszki. Najczęściej wystarczy jedynie wcisnąć przycisk Enter w celu jego aktywowania. Google Chrome umożliwia także łatwe przełączanie się pomiędzy wbudowanymi wyszukiwarkami. By to zrobić, należy wpisać nazwę wyszukiwarki i nacisnąć Tab. Wyszukiwanie można także aktywować z dowolnego miejsca na stronie przy pomocy kombinacji Ctrl + k lub Ctrl + e.

Google Chrome ułatwia również przeglądanie samych stron internetowych. Co więcej, to właśnie w tej sekcji znajdziemy największą ilość dostępnych skrótów klawiszowych. Wśród nich warto znać skrót odpowiadający za ponowne załadowanie bieżącej strony - F5 lub Ctrl + r. Przydaje się on zwłaszcza w przypadku wystąpienia błędów, lub nagłego przerwania wczytywania. 

Jeśli chcemy zobaczyć stronę w pełnej okazałości warto skorzystać z klawisza F11, który przełączy Google Chrome w tryb pełnoekranowy. 

Kombinacje Ctrl i + oraz Ctrl i - odpowiadają natomiast za powiększenie lub pomniejszenie całej zawartości strony. Klawiszami Home oraz End w szybki sposób przeniesiemy na górę lub dół, a jeśli za bardzo namieszamy, z łatwością przywrócimy normalny rozmiar strony za pomocą Ctrl + 0.


Skróty dotyczące myszy

Do ostatniej sekcji skrótów klawiszowych dostępnych w Google Chrome należą te, wymagające użycia popularnego gryzonia. Zapewne z wielu z nich zdarzyło nam się już korzystać, będąc nawet nie świadomym, mimo to i tak warto przybliżyć te najważniejsze. 

Otwarcie linku w nowej karcie w tle, wykonujemy za pomocą kombinacji Ctrl + kliknięcia w link. Otwarcie linku w nowej karcie to natomiast Shift + kliknięcie w link. Podobnie jak w przypadku skrótów klawiszowych, powiększyć lub zmniejszyć przeglądane stronę możemy także przy pomocy scrolla myszki. W tym celu należy wcisnąć Ctrl + obróć kółko myszki w górę lub w dół.

Tak jak wspomnieliśmy na początku - to zaledwie niektóre z dostępnych skrótów klawiszowych. Google Chrome posiada ich sporo więcej. Jeśli jesteście ciekawi ich wszystkich, odsyłamy na stronę pomocy przeglądarki. Nie tylko znajdziecie na niej wszystkie dostępne kombinacje, ale także ich odpowiedniki w przypadku komputerów z serii Mac. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne