Internet 4G po polsku, czyli jak nas nabierają operatorzy

"Ściemą roku" rzecznik TP nazwał internet czwartej generacji oferowany przez Play. Dziś ta ściema powraca w nowej odsłonie. Kto tym razem próbuje nabrać klientów?

Internet mobilny 4G na początku roku oferował Play, teraz sprzedaje takowy Netia. Klientów operatora kusi hasło "Internet mobilny 4G. Gdziekolwiek jesteś!". Serwis Szerokopasmowa Polska pisze, że to, co sprzedaje Netia, jest tym samym "polskim 4G", które jest dostępne w sieci Play. Z prawdziwym internetem mobilnym czwartej generacji niewiele obie oferty mają wspólnego.

Skąd w Polsce wziął się Internet 4G, który internetem 4G nie jest? Wszystko zaczęło się od tego, że International Telecomunication Union pozwoliła na używanie terminu "4G" w stosunku do sieci, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości i prędkości pierwotnego UMTS-u. Polscy spece od sprzedawania ludziom niepotrzebnych rzeczy od razu zabrali się do roboty. W ten sposób wytworzyło się w naszym kraju marketingowe 4G, które parametrami - co udowadnia Szerokopasmowa Polska - nie dorównuje nawet technologii LTE.

Reklama

W rzeczywistości więc to, co w reklamach określają jako 4G ma parametry lepsze niż HSPA+, ale gorsze niż LTE. Czemu więc nazywają to uparcie 4G? Bo już mogą. Bo to się opłaca. Artur Dominiak, szef marketingu usług dostępowych Netii wyjaśnił na łamach Rpkom.pl: "Według nas 4G budzi pozytywne skojarzenia u klientów mobilnych usług".

Klienci kupują superszybki internet mobilny nowej generacji i otrzymują w zamian coś niewiele lepszego niż HSPA+. Bo kto by sprawdzał, jaka to faktycznie technologia. Ważne, że nowa. Większość ludzi nie będzie zagłębiać się w szczegóły przed zakupem. Ale już po zakupie każdy niestety może sprawdzić na własnej skórze, na jaką to fantastyczną technologię wydał pieniądze.

Jak słusznie zauważa Szerokopasmowa Polska, kiedy w naszym kraju pojawi się prawdziwe 4G, trzeba je pewnie będzie nazwać internetem piątej generacji. 4G klienci zdążą już znienawidzić.

Michał Wilmowski

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy