Reklama

Internet w komórce na wakacje

Podczas wakacyjnego urlopu, opalając się na plaży lub chodząc po górach, zazwyczaj jesteśmy z dala od komputera. Większość z nas posiada jednak telefon komórkowy, a dzięki temu dostęp z każdego miejsca do ulubionych serwisów czy poczty e-mail. Którą opcję internet w komórce wybrać na wakacje?

Coraz więcej Polaków posiada zaawansowane telefony komórkowe , które pozwalają nie tylko łączyć się z internetem w celu sprawdzenia np. aktualnej pogody czy wyników sportowych. Umożliwiają także przesyłanie zdjęć i filmów na znane portale społecznościowe (np. YouTube) bądź śledzenie znajomych oraz uzupełnienie własnego profilu np. na Facebooku. Z kolei zostawiając komputer w domu, dzięki telefonowi komórkowemu cały czas możemy mieć dostęp do internetu, poczty e-mail oraz przeglądać swoje ulubione serwisy na ekranie komputera.

Operatorzy coraz bardziej otwierają się na mobilny internet w komórce, oferując coraz atrakcyjniejsze pakiety internetowe . W ostatnich tygodniach jedną z ciekawych opcji przedstawiła komórkowa sieć Era, oferując klientom abonamentowym oraz pre-paid pakiety internetowe z tzw. "lejkiem". Przykładowo klient aktywując miesięczny pakiet 100 MB w cenie 9 zł, po wykorzystaniu tych danych nadal korzysta z internetu w komórce bez ponoszenia opłat, ale z mniejszą prędkością. Jest to w pewnym sensie nowość na polskim rynku, bo do tej pory operatorzy komórkowi oferując pakiety internetowe w telefonie, po ich wykorzystaniu naliczali opłaty za transmisję danych, do czasu aktywacji kolejnego.

Reklama

Pakiety tematyczne

Ostatnio modne stają się także pakiety internetowe, które można wykorzystać jedynie na połączenia z wybranymi serwisami. Komórkowa sieć Plus, oprócz darmowego dostępu do mobilnego portalu Plus.pl dla wszystkich oraz tanich pakietów na mobilny internet oferuje dodatkowo pakiety pozwalające na dostęp do mobilnej wersji serwisu Facebook przez określony czas (np. 1 dzień za 1 zł, 7 dni za 3 zł lub 30 dni za 5 zł). To oznacza, że za 5 zł użytkownik przez cały miesiąc może korzystać z mobilnej wersji portalu Facebook w swojej komórce, nie ponosząc dodatkowych kosztów za transmisję danych.

Tani internet w komórce

Wszyscy operatorzy oferują pakiety danych, które można wykorzystać na dostęp do internetu w komórce. Nie są to pakiety zbyt duże, ale na przeglądanie mobilnych serwisów internetowych mogą okazać się wystarczające. Jakie pakiety oferują obecnie operatorzy?

Era od 100 MB + "lejek" za 9 zł do 5 GB + "lejek" za 69 zł,

Plus od 25 MB za 5 zł do 500 MB za 35 zł,

Orange od 100 MB za 5 zł do 5 GB za 60 zł;

Play od 25 MB za 5 zł do 500 MB za 35 zł (wszędzie) lub od 100 MB za 5 zł do 1 GB za 25 zł (w sieci).

Oferta jest uzależniona od posiadanej taryfy i oferty. Dodatkowo operatorzy coraz częściej przygotowują oferty abonamentowe oferując w cenie dodatkowy pakiet danych.

Gadu-Gadu w komórce

Opalając się na plaży bądź na wycieczce w góry cały czas możemy mieć także kontakt ze znajomymi dzięki mobilnemu Gadu-Gadu w komórce. Obecnie jedynie Era i Plus oferują dostęp do Gadu-Gadu w cenie abonamentu (np. 30 dni za 5 zł). Wtedy użytkownik nie płaci dodatkowo za transmisję danych. Warto jednak pamiętać, by korzystać z wersji komunikatora przygotowanej specjalnie przez operatora: EraGG - w Erze i GGPlus - w Plusie. Z kolei instalując ogólną wersję mobilnego Gadu-Gadu (skazani są na nią klienci pozostałych operatorów) użytkownik oprócz opłaty za dostęp do komunikatora płaci dodatkowo za transmisję danych - w takim zestawie warto wcześniej aktywować pakiet taniego internetu u danego operatora.

Mobilne wersje portali

Wydawcy najpopularniejszych portali internetowych już dawno dostrzegli rosnącą popularność internetu w komórce. Dlatego czołowa czwórka portali od dawna oferują swoje mobilne serwisy, przygotowane specjalne na potrzeby telefonów komórkowych. Mobilne wersje własnych serwisów przygotowują także serwisy tematyczne.

Z jakich telefonów?

Z danych GemiusRankingu za okres od 28 czerwca do 4 lipca 2010 roku wynika, że Polacy z mobilnym internetem najczęściej łączą się za pośrednictwem telefonów komórkowych marki Nokia (40,66 proc.), Sony Ericssona (22,46 proc.) oraz Apple (20,09 proc.). Mniejsze udziały notują Sony (9,22 proc.), HTC (3,50 proc.) i LG (2,98 proc.).

Pod względem modelów telefonów, za pomocą których Polacy łącza się z siecią, dominuje iPhone - 15,53 proc. Kolejne miejsca rankingu zajmują: Nokia 5130 XpressMusic - 4,06 proc., Nokia E51 - 3,93 proc., Sony Ericsson K800 - 3,27 proc., Nokia 6300 - 2,91 proc., Sony Ericsson K550 - 2,77 proc., Nokia E52 - 2,44 proc., iPad - 2.30 proc., iPod - 2,26 proc., Samsung GT-S5230 - 2,21 proc.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: e-mail | Era | użytkownik | pakiet | Facebook | Gadu-Gadu | plus | Sony | Nokia | operatorzy | wakacje | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy