Internet z radia - czy takie rozwiązanie są sprawdza?

Przyjęło się, że aby pracować w sieci trzeba mieć dostęp do infrastruktury światłowodowej. Nie zawsze tak być musi. Czasami wystarczy radio.

Pierwszym, a do pewnego momentu jedynym ogólnodostępnym i wykorzystywanym przez operatorów pasmem nadawania sygnału internetowego było 2,4GHz. Musimy wiedzieć, że na tej samej częstotliwości działają nie tylko sieci internetowe, ale także sieci wewnętrzne oraz takie urządzenia jak chociażby piloty do telewizorów, kuchenki mikrofalowe, czy routery.

Rosnąca na przestrzeni lat liczba przesyłanych w tym paśmie sygnałów, ograniczała systematycznie prędkości sieci internetowych, ale też wpływała negatywnie na ich bezawaryjność. Obecnie, możemy się spodziewać, że operator dysponujący tego typu ofertą, nie będzie nam w stanie zaoferować wyższej realnej prędkości niż 512kb/s. W wielu wypadkach internet tego typu może okazać się też bardzo niestabilny.

Nie warto liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do naszego domu łącza stałego (np. światłowodu), to wyjściem z sytuacji jest chociażby przejście na zupełnie inną technologię radiową, wykorzystującą częstotliwość 5 GHz i właśnie taką możliwość oferuje coraz więcej dostawców.

Reklama

Szybki internet 5GHz

Pasmo 5 GHz zostało zwolnione znacznie później, dlatego nie jest tak zanieczyszczone jak 2,4 GHz. Wykorzystuje je nie tylko znacznie mniej urządzeń, ale także samych sieci internetowych. W połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi pozwala nie tylko zwielokrotnić prędkość, ale też zwiększyć stabilność połączenia, a co się z tym wiąże, poprawić komfort codziennego korzystania z internetu.

"W teorii przyjmuje się, że szybki internet 5 GHz w połączeniu z tzw. standardem 802.11n, pozwala na osiągnięcie prędkości na poziomie nawet 300Mb/s, ale musimy przy tym pamiętać, że siła i jakość sygnału radiowego zależy od bardzo wielu czynników i nie na wszystkie możemy mieć wpływ. Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby była to przepustowość na poziomie 4 czy 8 Mb/s. Jak pokazały przeprowadzone przez nas w ostatnim czasie testy, obecnie jesteśmy w stanie zaoferować potencjalnemu klientowi we Wrocławiu internet radiowy o realnej prędkości nawet 100Mb/s, a więc znacznie wyższej, niż oczekuje tego przeciętny użytkownik i niż można było przypuszczać jeszcze kilka lat wstecz" - mówi Grzegorz Szymczak, przedstawiciel wrocławskiego operatora internetowego Aer Network, oferującego wyłącznie internet radiowy

Dla kogo internet radiowy?

Rozwój szybkiego stacjonarnego internetu radiowego to szansa przede wszystkim dla osób pozbawionych dostępu do stałego łącza. W takiej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy niewielkich miejscowości i wsi położnych z dala od dużych ośrodków miejskich, ale też nierzadko mieszkańcy peryferyjnych osiedli dużych aglomeracji. Co prawda Internet 5 GHz jest nieco droższy niż 2,4 GHz, ale dla wielu z nas to obecnie jedyna możliwość posiadania w domu komfortowego i niezawodnego łącza, pozwalającego nie tylko przeglądać strony internetowe i korzystać z poczty elektronicznej, ale też oglądać filmy, słuchać muzyki, czy przesyłać większe pliki.

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: sieci | radio | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy