Internet z satelity

Internet w Polsce wkracza w nowy etap. Dzięki satelicie firmy Avanti internet ma być dostępny dla wszystkich rejonów w Polsce.

Grupa Avanti Communications umieszcza na orbicie satelitę, który umożliwi obywatelom Polski szerokopasmowy dostęp do internetu. Satelita o nazwie HYLAS 1 jest pierwszym tego typu satelitą umieszczanym na orbicie poza terenem Stanów Zjednoczonych. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń rakietą Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

- To wyjątkowy dzień dla wielu klientów indywidualnych i przedsiębiorstw w Europie, którzy odczuwali frustrację spowodowaną brakiem odpowiedniego dostępu do szerokopasmowego internetu. Nasz projekt oznacza, że nareszcie mamy możliwość wyeliminowania zjawiska wykluczenia cyfrowego - powiedział dyrektor generalny David Williams.

Reklama

Avanti prowadzi już zaawansowane prace nad budową drugiego satelity o nazwie HYLAS 2, który zostanie umieszczony na orbicie wiosną 2012 roku. Satelita ten zapewni jeszcze lepszy dostęp do Internetu na terenie Europy, obejmując również swoim zasięgiem część Bliskiego Wschodu i Afryki. Oba satelity będą mogły obsłużyć łącznie milion klientów indywidualnych. Avanti świadczy swoje usługi za pośrednictwem firm telekomunikacyjnych, współpracując na terenie Europy z 60 partnerami.

Fakty:

- Avanti to dwukierunkowy, satelitarny dostęp do internetu. Dane są wysyłane i odbierane poprzez satelitę, nie jest więc potrzebne jakiekolwiek połączenie z naziemnymi sieciami telekomunikacyjnymi.

- Satelita HYLAS 1 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w piątek, 26 listopada 2010 roku, o godzinie 19:39 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita został zbudowany przez firmę EADS ASTRIUM i zostanie wyniesiony w przestrzeń na rakiecie Ariane 5. Umieszczenie satelity na orbicie można obejrzeć na żywo pod adresem: http://www.videocorner.tv/index.htm

- Satelita będzie wykorzystywał technologię pasma KA - fragment widma o bardzo wysokiej częstotliwości.

- Łączny koszt satelity w wysokości 120 milionów GBP został poniesiony przez inwestorów oraz Europejską Agencję Kosmiczną i Brytyjską Agencję Kosmiczną.

- Podstawowy szerokopasmowy dostęp satelitarny o przepustowości 2 MB-10 MB będzie dostępny dla klientów indywidualnych już od 25 EUR miesięcznie.

- Dostęp szerokopasmowy będzie można uzyskać na terenie następujących krajów: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, Czechy, Węgry, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Bośnia, Chorwacja i Francja.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ariane | firmy | etap | satelita | satelity | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama