Jak przerobić lustrzankę na Polaroida?

Co to za dziwne pudełko pod Nikonem F2 i do czego służy? Odpowiedź jest prosta - to Speed Magny, dzięki któremu można zarejestrować fotografie zrobione lustrzanką na materiale Polaroid.

Nikon F2 to prawdziwy rarytas dla miłośników fotografii analogowej. Aparat należy do rodziny profesjonalnych lustrzanek i był produkowany od września 1971 do czerwca 1980. Czas otwarcia migawki wahał się od 1/2000 do 10 sekund (przy nastawieniu samowyzwalacza). Aparat ma ponadto czas BULB oraz synchronizację z lampą błyskową na 1/80 sekundy.

Speed Magny to z kolei doskonałe narzędzie, służące wykorzystaniu lustrzanki do rejestracji zdjęć na materiałach typu Polaroid. W tym celu należy zdjąć tylną ściankę aparatu i używając mocowania na statyw, przykręcić Speed Magny do korpusu Nikona F2. W miejscu, gdzie zwykle znajduje się film 35 mm, jest teraz specjalny otwór, w który wpada światło z rejestrowanym obrazem.

Reklama

Dzięki systemowi luster światło wędruje do pudełka znajdującego się pod aparatem, odbijając się o dwa dodatkowe lustra. Jedno ustawiono na linii obiektywu, a drugie na wysokości materiału światłoczułego. Kasetę z filmem mocuje się w pudełku i dzięki użyciu Speed Magny można cieszyć się natychmiastową odbitką. Przykładowe zdjęcia zarejestrowane tą techniką możecie zobaczyć poniżej.

Mimo że akcesoria były produkowane na przełomie lat 70., nadal można je zamówić na stronie KEH.com za równowartość 225 dolarów. Rzecz z pewnością do rozważenia dla wszystkich zwolenników tradycyjnych metod fotograficznych.

Jacek Siwko

http://fotoblogia.pl/

Źródło informacji

Fotoblogia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy