Jak skutecznie przyspieszyć nasz komputer
Podczas długotrwałego użytkowania, dyski twarde ulegają zaśmieceniu. Objawia się to spowolnieniem działania systemu operacyjnego, częstszym błędami, zawieszkami czy brakiem miejsca. Na szczęście istnieje kilka prostych sposób na usunięcie niechcianych śmieci z naszego komputera, a tym samym przyspieszenie jego pracy.
Zrób miejsce na dysku
Jeśli nasz komputer uruchamia się wyraźnie wolniej może to oznaczać, że dysk twardy jest przepełniony. Uważa się, że do prawidłowej pracy komputer wymaga co najmniej 10 proc. pustej powierzchni. By skutecznie przywrócić jego sprawność warto sprawdzić, czy nie posiadamy żadnych zbędnych programów, których odinstalowanie może zwolnić wymagane miejsce. W sprawdzeniu tego może pomóc nam wbudowany w system Windows "panel sterowania". To właśnie w nim znajdziemy odpowiednią opcję "odinstaluj programy", dzięki której będziemy mogli przejrzeć wszystkie zainstalowane składniki i ewentualnie usunąć te niechciane.
Często problemem mogą stać się także nieczyszczone pliki tymczasowe. Tych możemy się pozbyć za pomocą funkcji "Oczyszczanie dysku" znajdującej się w menu wywoływanym poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie danego dysku. Możliwość ta pozwala nam usunąć zarówno pliki tymczasowe z systemu komputera, ale też przeczyścić zrzuty pamięci błędów, historii plików użytkownika, a nawet opróżnić wszystko co zalęgło się w koszu. W tym samym oknie możemy także oczyścić komputer z niechcianych plików systemowych. Tu jednak zalecamy rozwagę i ostrożność, bowiem niektóre ze składników mogą wpłynąć na pracę naszego urządzenia.
Przeczyść przeglądarkę
Podobnie jak wspomniany dysk twardy, zaśmieceniu ulega także nasza przeglądarka internetowa. Również ona może wolniej działać, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić otwarcie niektórych stron internetowych. W takim wypadku należy jak najszybciej przystąpić do jej regeneracji poprzez wejście w opcje historii oraz usunięciu plików "Cache". Te ostatnie to nic innego jak zapisane informacje z przeglądanych stron internetowych. Tak jak w przypadku często odwiedzanych witryn mogą one przynieść pozytywne skutki (szybsze wczytywanie stron), tak już przy okazji dłuższego korzystania nierzadko powodują one duży problem w prędkości działania programu.
Warto także na bieżąco śledzić stan naszej przeglądarki pod kątem dodatkowej zawartości. Większość programów dostępnych na rynku oferuje użytkownikom ogromny wybór dodatków (tzw. Addons) wpływających na ich wygląd i funkcję. Wśród wielu interesujących i pomocnych rozszerzeń, można niestety też trafić na odmiany bardziej inwazyjne.
Dbanie o rejestr
Rejestr systemu jest bazą danych, którą system operacyjny Windows używa do przechowywania informacji o konfiguracji komputera. Jak każdy "magazyn" również rejestr ulega stopniowemu zaśmieceniu. Z biegiem czasu, pozostają w nim wpisy dotyczące wszystkich zainstalowanych i odinstalowanych programów. Po dłuższym czasie użytkowania, dane te mogą w dużym stopniu spowolnić komputer.
Rejestr systemu można oczyszczać ręcznie, poprzez wejście w odpowiednią opcję w naszym systemie. Z uwagi jednak na duże skomplikowanie tego działania i wymaganą wiedzą, radzimy wesprzeć jednym z wielu dostępnych na rynku programów. Wśród nich godnym polecenia jest popularny CCLeaner lub darmowy RegCleaner. Wśród wielu opcji, oferują one przede wszystkim proste i przejrzyste znajdywanie i usuwanie błędnych wpisów w rejestrze.
Defragmentacja
Fragmentacja to zjawisko zachodzące w komputerze, które zmusza dysk twardy do wykonywania dodatkowej pracy. Polega ono na rozrzuceniu fragmentów danych plików na całej powierzchni dysku, co najczęściej skutkuje spowolnieniem działania komputera i wydłużeniem czasu jego uruchomienia. Defragmentator dysków w systemie Windows reorganizuje pofragmentowane dane, dzięki czemu dyski mogą pracować wydajniej.
Aby zdefragmentować dysk twardy należy skorzystać z wbudowanego narzędzia o nazwie "Defragmentator dysku". Najłatwiej znaleźć go poprzez wpisanie wspomnianej frazy w wyszukiwarce systemowej. Program pozwoli nam przeprowadzić analizę dysku poświadczającą o wymaganym oczyszczeniu. Jeśli podana liczba będzie większa niż 10%, warto zdefragmentować dany dysk.
Defragmentacja dysku może potrwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od rozmiaru i stopnia fragmentacji dysku twardego.
Antywirus
To co wydaje się wręcz oczywiste, często bywa najbardziej zaniedbywane. Nic bowiem nie wpływa tak negatywnie na wydajność naszego komputera jak złośliwe oprogramowanie. Stale rozwijane wirusy nie tylko potrafią ingerować w pracę systemu operacyjnego, ale także śledzić nasze działania poprzez stałą pracę "w tle".
By się przed tym ustrzec należy zaopatrzyć się w zaufany program antywirusowy, najlepiej wyposażony w dodatkową ochronę w czasie rzeczywistym.