Reklama

Jak uchronić dzieci przed narkotykami?

Nie trzymać używek w domu - brzmi najprostsza odpowiedź. Naukowcy udowodnili, że dzieci pijących ojców częściej sięgają po alkohol i inne używki.

Nastolatki żyjące w rodzinach, w których ojciec nadużywa alkoholu zdecydowanie częściej same zaczynają tak robić - mówi studium amerykańskiej Administracji Problemów Zdrowia Psychicznego i Uzależnień (SAMHSA).

Według wyników badań amerykańskich naukowców, jedno na pięcioro dzieci w wieku od 12 do 17 lat, których ojcowie są abstynentami sięga po alkohol. Jeśli jednak ojciec pije w sposób umiarkowany, szansa na to że dziecko sięgnie po alkohol wynosi 1 do 2. W grupie ojców z problemem alkoholowym, 4 na dziesięcioro przyznaje się do alkoholowych doświadczeń.

Reklama

Wszystkie dane wskazują na to, że ryzykowne picie dzieci wiąże się z alkoholowym problemem ojca - im więcej pije, tym większe prawdopodobieństwo, że jego dzieci też dużo piją.

Gdy ojciec jest abstynentem, tylko 3 proc. dzieci pije w sposób niebezpieczny, w porównaniu z 4,7 proc. nadużywających alkoholu wśród dzieci, których ojcowie piją w sposób umiarkowany. Jeśli jednak alkohol jest dla ojca problemem, to dla dziecka też i ten wskaźnik podnosi się aż do 10 proc.

Tak samo jest w przypadku narkotyków. 14 proc. przyznało się do brania narkotyków w grupie abstynenckich ojców, 18 proc. w grupie z ojcami pijącymi umiarkowanie, 24 proc. w grupie ojców alkoholików.

Eric Broderick z SAMHSA apeluje, żeby ojcowie przemyśleli te dane w nadchodzący w niedzielę Dzień Ojca. - Musimy edukować rodziców o wpływie ich picia na dzieci - mówi.

Jest to ważne szczególnie dlatego, że, jak pewnie się domyślacie, grupa ojców-abstynentów nie jest zbyt liczna. W USA 68 proc. ojców pije w sposób kontrolowany. Jeden na dwunastu jest alkoholikiem, jedna czwarta od alkoholu stroni.

Do badań nad tą zależnością posłużyły dane zebrane na temat 9,5 tys. amerykańskich ojców i dzieci między 2002 a 2007 rokiem.

AFP

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ojcowie | Ojców | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy