Karty płatnicze Mastercard - szykuje się wielka zmiana

Jeden z najpopularniejszych podmiotów wydających karty płatnicze planuje całkowicie zrezygnować z pasków magnetycznych na swoich kartach. Klienci Mastercard od 2033 roku nie będą mogli już płacić poprzez przeciągnięcie jej przez terminal.

Pierwsze karty płatnicze zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku ubiegłego wieku, choć do bardziej powszechnego użytku weszły dopiero po II Wojnie Światowej. Początkowo działały na zasadzie kredytu, na którego uiszczenie klient miał 60 dni. Przełomem okazało się wprowadzenie pasków magnetycznych, które wraz z odpowiednim systemem, jako pierwsze pozwalały na elektroniczną weryfikację płatności. Wcześniej odbywało się to drogą telefoniczną.

Mastercard ogłosił, że do 2033 roku z wszystkich ich nowych instrumentów płatniczych zniknie pasek magnetyczny. Oznacza to, że od tego momentu nie będzie można już uiszczać opłat poprzez przeciągnięcie karty. Według firmy już w 2024 roku paski magnetyczne nie będą już wymagane przy płatnościach w większości sklepów i przedsiębiorstw. W zamian Mastercard skupi się na rozwijaniu technologii biometrii, która zagwarantuje dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą i nadużyciami.

Reklama

Mastercard to zaraz obok Visy najpopularniejsza spółka wydająca karty płatnicze. Jej początki sięgają 1966 roku. Ich instrumenty płatnicze przez dekady wykorzystywały paski magnetyczne, które przez jakiś czas były jedynym środkiem płatności elektronicznej. Z czasem były wypierane coraz bardziej przez czipy, które początkowo umożliwiały włożenie karty do terminala, a teraz najczęściej wystarczy jej zbliżenie.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MasterCard | Visa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama