Reklama

Liczba osób zaatakowanych przez trojany bankowe wzrosła

Wszyscy korzystający z bankowości internetowej powinni mieć się na baczności - W 2018 roku 889 452 użytkowników rozwiązań Kaspersky Lab było atakowanych przez trojany bankowe, co stanowi wzrost o 15,9 proc. w porównaniu z 2017 r. Ta liczba będzie wyłącznie rosła.

Ataki przy użyciu trojanów bankowych, tzw. "bankerów", należą do najpopularniejszych wśród cyberprzestępców, ponieważ są bezpośrednio zorientowane na korzyści finansowe. Tego rodzaju szkodliwe oprogramowanie kradnie dane uwierzytelniające do systemów płatności elektronicznych oraz systemów bankowości online, przechwytując kody jednorazowe, a następnie wysyłając te dane przestępcom, którzy stoją za danym trojanem.

Spośród 889 452 zaatakowanych użytkowników niemal 25% stanowiły firmy - odsetek ten utrzymywał się na dość stałym poziomie przez ostatnie trzy lata. Według ekspertów z Kaspersky Lab przyczyna tego stanu rzeczy jest jasna: podczas gdy ataki na klientów indywidualnych zapewnią jedynie dostęp do kont bankowości lub systemów płatniczych, udane kampanie wymierzone w pracowników mogą również zapewnić taki dostęp do firmowych środków finansowych.

Reklama

Z danych wynika również, że Rosja stała się najczęściej atakowanym państwem w 2018 r. - ponad 22% użytkowników zaatakowanych bankowym szkodliwym oprogramowaniem na całym świecie znajdowało się właśnie w Rosji. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (z udziałem wynoszącym ponad 20%), a na trzecim Indie (niemal 4%).

Jeśli chodzi o konsumentów, można powiedzieć, że rok 2018 nie przyniósł im dużego wytchnienia od zagrożeń finansowych. Z naszych danych wynika, że niesławne bankery nadal istnieją, zwiększając liczbę swoich ataków i polując na pieniądze. Szczególnie interesujący był trojan bankowy RTM, którego lawinowy wzrost odpowiadał za skok liczby takich szkodników w 2018 r. Dlatego zalecamy użytkownikom zachowanie ostrożności podczas przeprowadzania operacji finansowych online ze swoich komputerów osobistych. Pozostawiając komputer bez ochrony, nie doceniasz profesjonalizmu współczesnych cyberprzestępców - powiedział Oleg Kupriejew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Największe zagrożenia: 

Phishing

· W 2018 r. udział phishingu finansowego zmniejszył się z 53,8% do 44,7% wszystkich wykrytych ataków phishingowych, ale nadal stanowił niemal połowę wykrytych zagrożeń tego typu.

· Mniej więcej jedna na pięć prób załadowania strony phishingowej, która została zablokowana przez produkty firmy Kaspersky Lab, dotyczyła phishingu bankowego.

· W 2018 roku udział ataków phishingowych związanych z systemami płatniczymi oraz sklepami internetowymi wynosił odpowiednio niemal 14% i 8,9%. To nieco mniej niż w 2017 r.

· Wzrósł nieco udział phishingu finansowego napotykanego przez użytkowników komputerów Mac - który w efekcie stanowił 57,6% wszystkich ataków phishingowych wymierzonych w platformę macOS.

Szkodliwe oprogramowanie bankowe:

· W 2018 r. liczba użytkowników zaatakowanych przez trojany bankowe wynosiła 889 452 - co stanowi wzrost o 15,9% w porównaniu z 767 072 atakami w 2017 r.

· 24,1% użytkowników zaatakowanych przy użyciu bankowego szkodliwego oprogramowania stanowiło użytkowników korporacyjnych.

· Najczęściej atakowani przez szkodliwe oprogramowanie bankowe byli użytkownicy w Rosji, Niemczech, Indiach, Wietnamie, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach.

· Jeśli chodzi o najbardziej rozpowszechnione rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego, wciąż dominuje Zbot oraz Gozi (ponad 26% i 20% zaatakowanych użytkowników), podczas gdy na kolejnym miejscu plasuje się SpyEye (15,6%).

Szkodliwe oprogramowanie bankowe dla systemu Android:

· W 2018 r. liczba użytkowników, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem bankowym dla systemu Android, zwiększyła się ponad trzykrotnie - do 1 799 891 na całym świecie.

· Za ataki na ogromną większość użytkowników (około 85%) odpowiadały tylko trzy rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego.

· Rosja, Afryka Południowa oraz Stany Zjednoczone stanowiły państwa o najwyższym odsetku użytkowników atakowanych przez szkodliwe oprogramowanie bankowe dla system Android. 

INTERIA/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: trojan | Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama