Model komputerowy przewiduje, że do 2040 roku nastąpi upadek cywilizacji

Australijska stacja ABC News przypomniała ostatnio reportaż z 1973 roku. Naukowcy przedstawili w nim bardzo niepokojące rezultaty symulacji, które przeprowadził program komputerowy opracowany przez specjalistów z Instytutu Technicznego Massachusetts. Wynikał z nich, że za około dwie dekady nasza cywilizacja upadnie.

W 1973 roku naukowcy z MIT stworzyli model komputerowy "World One", a następnie uruchomili go w jednym z największych ówczesnych komputerów, który znajdował się w Australii. Program ten skupiał się między innymi na wzrośnie populacji, dostępności do ziemskich zasobów naturalnych, jakości życia oraz poziomu zanieczyszczenia planety.

"World One" został opracowany przez pioniera komputerowego, Jay'a Forrestera dla międzynarodowej organizacji, znanej jako Klub Rzymski. Wyniki symulacji okazały się złowróżbne. Według programu, w okolicach 2020 roku, warunki życia na Ziemi staną się bardzo trudne. Jakość życia będzie cały czas spadać, a wraz z nią spadnie liczba populacji. Jeśli nic z tym nie zrobimy, w okolicach 2040 roku, "cywilizacja jaką znamy przestanie istnieć".

Reklama

Nadużywanie zasobów naturalnych Ziemi to faktycznie poważny problem. Raport Global Footprint Network wskazuje, że już 1 sierpnia nasza cywilizacja zużyła surowce, które teoretycznie powinny nam wystarczyć na cały rok. W ostatnich latach zużycie zasobów również było na bardzo wysokim poziomie. Natomiast szwajcarski bank HSBC ostrzega, że na naszej planecie kończą się zasoby niezbędne do podtrzymania życia. Co więcej, Ziemia faktycznie jest coraz bardziej zanieczyszczona.

Z pewnością nie powinniśmy traktować programu komputerowego jak wyroczni. Symulacje zostały przeprowadzone w 1973 roku, jednak nie powinniśmy tego bagatelizować. Stacja ABC News ponownie udostępniła dawny reportaż, ponieważ powoli zbliżamy się do 2020 roku - daty, która została wyznaczona przez program "World One" jako początek zbliżającego się upadku cywilizacji. Dla ludzkości powinien to być impuls to natychmiastowego działania.

Tylkonauka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy