Neostrada - łączy nas inaczej

Ponad milion Polaków korzysta z neostrady, jednak większość z nich jest skazana na oprogramowanie dołączone do zestawu. Mamy jednak na to lekarstwo!

W ostatnich 2 latach nasz kraj przeżywa istny boom na szerokopasmowy dostęp do internetu. Wprawdzie takowy istniał już zdecydowanie wcześniej (łącze kablowe czy satelitarne), ale tak naprawdę ilość posiadaczy rzeczonej "stałki" zwiększa się błyskawicznie dzięki technologii ADSL.

Wielu internet kojarzy się jednoznacznie ze słowem neostrada - prawdy w takim porównaniu niewiele. Jednak pomimo szeroko rozpowszechnionej niechęci do Telekomunikacji Polskiej, to właśnie dzięki niej i jej usłudze nazwanej neostradą wielu użytkowników zyskało szybki i tani (niestety limitowany) dostęp do magicznego, wspaniałego świata, jakim jest internet.

Reklama

Niestety, TP ma to do siebie, że potrafi komplikować nawet najprostsze rzeczy. Idealnym tego przykładem jest oprogramowanie dołączone w standardowym zestawie instalacyjnym. Zajmuje ono wiele pamięci RAM, a dodatkowo uruchamia kilka dodatkowych procesów przy starcie systemu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że można się bez niego obejść, a i sama Telekomunikacja o tym nie wspomina.

Mój wrodzony wstręt do nadmiernej ilości ikonek w pasku zadań oraz zamiłowanie do rozwiązań funkcjonalnych, a niekoniecznie ładnych, przyczyniły się do znalezienia innej, alternatywnej metody użytkowania neostrady, a równocześnie do napisania artykułu, który właśnie czytacie. Pokażę Wam, co trzeba zrobić, aby "ładny kolorowy program od TP" został tam, gdzie jego miejsce, czyli na CD instalacyjnym w kartoniku znajdującym się głęboko na dnie szafy. Tak wiec zaczynamy.

Co zainstalować?

W ciągu kilku lat świadczenia usługi TPSA oferowała już wiele modemów, ale instalacja i konfiguracja każdego z nich wygląda bardzo podobnie. Całą procedurę pokażemy na przykładzie modemu Thomson SpeedTouch 200 oraz najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego, czyli Windows XP.

Zaczynamy od instalacji sterowników modemu dostarczonego wraz z zestawem instalacyjnym. Wkładamy płytę, wyłączamy ekran powitalny i poleceniem "Otwórz" przeglądamy zawartość płyty. Nasze sterowniki znajdują się w folderze [litera_CD]:Neostrada TPDrivers[nazwa_modemu].

Cała procedura wygląda podobnie, jak w przypadku instalacji większości urządzeń USB. Najpierw instalujemy sterowniki (odpalamy setup.exe), dopiero później podłączamy urządzenie. Niektóre instalatory proszą o podłączenie modemu podczas instalacji, inne nie - zależy to od modelu. W przypadku Windows 98 konieczny będzie restart systemu.

Po poprawnie przeprowadzonej instalacji wchodzimy do Menedżera Urządzeń i rozwijamy zakładkę Karty sieciowe.

Widzimy nowe urządzenie, i ono właśnie posłuży nam do kontaktu ze światem. W tym momencie płytę instalacyjną możemy schować już do pudełka.

Wchodzimy w Połączenia Sieciowe, gdzie klikamy na opcję Utwórz nowe połączenie. Uruchomi się kreator.:

Pierwszy wybór - dość prosty, wybieramy Połącz z internetem.

Dalej wybieramy Konfiguruj moje połączenie ręcznie.

Kolejna (już trzecia) decyzja Wbrew pozorom wybieramy tutaj modem telefoniczny. Korzystamy, co prawda z połączenia szerokopasmowego i słowo ISDN może zmylić, ale zapewniam Was, że to właściwa droga.

Wybór czwarty -Nazwa połączenia. Logicznie jest wpisać "Neostrada", chociaż z technicznego punktu widzenia nie robi to różnicy.

Kolejna decyzja - numer telefonu. W praktyce nie wybieramy żadnego numeru, tak wiec jego podanie także nie jest konieczne. Wpisujemy gwiazdkę, 0, 1, cokolwiek. Mała uwaga - jeżeli wcześniej wyświetli się Wam okienko Właściwości wybierania numeru to w rubryce numer kierunkowy należy coś wpisać - "0" będzie idealne.

Dalej wystarczy wpisać nazwę użytkownika oraz hasło, jakie otrzymaliśmy podczas rejestracji i sukces, utworzyliśmy nasze połączenie! Jeżeli wszystko poszło dobrze, to teraz wystarczy tylko "klik klik", parę sekund i witamy w internecie - bez pomocy zżerającej pamięć, niewygodnej, aplikacji TP.

Da się jeszcze łatwiej?

Wszystko działa, łączymy się szybciutko, nic nie zaśmieca nam systemu. Ale nadal musimy wykonywać mozolną operację łączenia się. Żeby więc jeszcze bardziej zbliżyć się do "stałego" dostępu do internetu, skorzystamy z programu o wiele mówiącym tytule - AutoConnect autorstwa Shidera. Jego najnowsza wersja to v0.1.3.1 i jest on rozprowadzany na licencji freeware.

AutoConnect służy do automatycznego rozpoczynania i ewentualnego wznawiania dowolnego połączenia modemowego (co idealnie nadaje się do naszych celów). Posiada także opcje powiadamiania o zmianie IP oraz naliczania ilości ściągniętych/wysłanych danych - co dla użytkowników neostrady ma duże znaczenie, gdyż ilość ściągniętych danych jest w tej usłudze limitowana w zależności od wybranej opcji.

Instalujemy program, uruchamiamy, wybieramy połączenie, z którego chcemy korzystać, i to praktycznie wszystko - program sam nawiąże połączenie informując nas o tym zieloną ikonką - którą dodatkowo można ukryć w opcjach albo nakazać jej zmieniać kolory w zależności od bieżącej szybkości transmisji. Jak ustawić opcje widzicie na zdjęciu obok.

Dzięki powyższym zabiegom dostęp do internetu powinien pojawić się w ciągu kilkunastu sekund od momentu włączenia komputera (oczywiście dużo zależy od serwera, ale w praktyce tyle to właśnie trwa). Automatycznie, funkcjonalnie, bez zbędnych "upiększaczy" - czego chcieć więcej?

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: Oprogramowanie | neostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama