Normy promieniowania dla sieci komórkowych zostaną zwiększone. Co to oznacza?

Nowy projekt rozporządzenia opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada podniesienie norm promieniowania dla sieci komórkowych - czytamy w materiale przygotowanym przez Wirtualnemedia.pl. To jeden z pierwszych kroków, który ma przyczynić się do wdrożenia w Polsce sieci 5G.

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowy projekt rozporządzenia regulującego normy promieniowania elektromagnetycznego dla sieci komórkowych w Polsce. Nowe zasady mają zerwać z obecnie obowiązującymi, restrykcyjnymi normami hamującymi rozwój infrastruktury w wielu częściach kraju. To także początek przymiarek do wdrożenia na szeroką skalę bezprzewodowych sieci nowej generacji 5G. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ma być dopasowane do rosnącego zapotrzebowania na wykorzystanie transmisji danych przez użytkowników. Już w przeciągu dwóch lub trzech najbliższych lat obecnie dostępne sieci komórkowe mogą nie być zdolne do obsłużenia wymagań przeciętnego Polaka.

Reklama

Normy podniesione stukrotnie

Obecne regulacje dotyczące promieniowania dla sieci komórkowych w Polsce są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Niestety zostały one oparte na założeniach, które ustalane były przed szeroką dostępnością telefonów komórkowych. Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, iż aktualne przepisy są nie tylko archaiczne, ale również nieadekwatne w stosunku do obecnej, naukowej wiedzy.

Podniesienie obowiązujących norm niemal stukrotnie ma być podyktowane obsługą ruchu sieciowego do 2025 roku a także wymaganą przepustowością. Bez ujednolicenia przepisów oraz norm w ramach Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia rozwój nowej infrastruktury (w tym tej zakładającej wdrożenie w Polsce sieci 5G) nie będzie możliwy. Obecnie przeciętny Polak wykorzystuje miesięcznie transfer danych na poziomie 3,5 gigabajta na jedną kartę SIM. W 2025 roku te liczby mają wynieść już 85 gigabajtów przypadających na jedną kartę SIM.

Nowe normy zakładają moc sieci na poziomie 10 W/ m.kw. Poprzednie przepisy pozwalały na skorzystanie z gęstości mocy na poziomie 0,1 W/ m.kw. Nietrudno więc zauważyć, iż normy zostaną podniesione około stukrotnie.

Bez zmian dla zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, iż zwiększenie norm dla promieniowania elektromagnetycznego ma być całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Głównym zagrożeniem dla zdrowia użytkowników mają być smartfony trzymane blisko głowy, a nie same stacje bazowe wykorzystujące wysokie częstotliwości do obsługi połączeń. Nowe przepisy to także "ulga" dla człowieka. Dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu mocy stacji bazowych polepszy się nie tylko zasięg sieci komórkowych, ale również zmniejszy się moc nadawania potrzebna do połączenia. Co to oznacza? Przede wszystkim to, iż ekspozycja człowieka na promieniowanie elektromagnetyczne znacząco spadnie.

Według serwisu Wprost.pl, konsultacje w sprawie nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Cyfryzacji mają trwać do 29 listopada 2019 roku. Jeśli odpowiednie dokumenty zostaną przyjęte, nowe zasady wejdą w życie w przeciągu 7 dni od daty ogłoszenia. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | sieć komórkowa | promieniowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy