Reklama

Przed kupnem mieszkania sprawdź, czy będziesz mógł mieć szybki internet

Przed kupnem lub wynajmem nowego mieszkania warto nie tylko dobrze przyjrzeć się lokalowi, ale i sprawdzić, czy będziemy mogli tam korzystać z superszybkiego internetu opartego na technologii światłowodowej.

Dobra lokalizacja, rozsądna cena za metr, miejsce parkingowe - to tylko niektóre z elementów, na  które powinny zwrócić uwagę osoby wybierające nowe mieszkanie. Często myśląc o własnych "czterech kątach", zapominamy o kwestiach takich jak szybki internet. Pozornie może się wydawać, że przecież w nowym budownictwie z pewnością nie zapomniano o superszybkiej sieci. Rzeczywistość po oficjalnym odebraniu mieszkania może jednak nas zaskoczyć. Jeśli chcemy mieć w domu niezawodny internet w przystępnej cenie, musimy zdecydować się na światłowód. Jak sprawdzić, czy na pewno możemy mieć go w swoim "M"?

Reklama

Czym jest światłowód?

Orange Światłowód korzysta z infrastruktury FTTH (z ang. Fiber To The Home). Co rozumiemy pod tym pojęciem? Światłowód łączy centralę bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Bez pośredników, a w związku z tym - bez spadków transferu. Po prostym montażu, możemy mieć w domu Internet o  prędkość pobierania (download), w zależności od oferty: od 100 Mb/s do  600 Mb/s. Taka prędkość sprawia, że plik o rozmiarach 1 GB pobierzemy w około 14 sekund. Wszystko bez limitu.

Światłowód - przed kupnem mieszkania

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania lub domu prosto od dewelopera, sprawdź, czy zadbał on o podłączeniu twojego lokum do instalacji światłowodowej. Teoretycznie, na mocy tak zwanej "megaustawy", powinien to zrobić, ale teoria teorią, a w praktyce bywa różnie. Większość nowych budynków w całej Polsce jest już przygotowana do przyłączenia szybkiego internetu, ale zawsze warto to sprawdzić. Jak to zrobić? Ogólnopolskim dostawcą światłowodu jest na przykład Orange. Wystarczy wejść tutaj. Na stronie, po podaniu adresu, zupełnie za darmo, można sprawdzić, czy usługa  Orange światłowód jest dostępna w danym miejscu.

W budynkach, w których dostępne są światłowody Orange, przewody doprowadzone są bezpośrednio do mieszkania klienta i zakończone estetycznym gniazdkiem. Kable biegną w specjalnych rurkach osłonowych, albo mocowane są do ścian w bardzo dyskretny sposób. Montowany w domach światłowód dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu przewody można dopasować do wnętrza tak, że staną się praktycznie niewidoczne.

Co, jeśli już mamy mieszkanie?

Korzystając z tego samego serwisu  (https://www.orange.pl/zamawiam-swiatlowod-z-telewizja) możemy również sprawdzić, czy w montaż światłowodu Orange jest możliwy w mieszkaniu, które już mamy lub w tym lokum, które planujemy wynająć. Jeśli jest to możliwe, a instalacja łącza wymaga dodatkowych prac (np. wywiercenia otworów w ścianie), wówczas z pomocą przyjdą monterzy, którzy bez rozkuwania ścian, hałasu i robienia bałaganu zainstalują przewody w każdym mieszkaniu.

Instalacja światłowodu jest darmowa, trwa nie więcej niż cztery godziny i może być przeprowadzona w dogodnym dla klienta terminie. Na końcu pracownik operatora skonfiguruje sieć i podłączy do niej wszystkie urządzenia, z których będziemy chcieli korzystać.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze mieszkanie nada się do zamontowania światłowodu - zawsze można skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który odwiedzi on nasz dom i pomoże wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę.

W przypadku, kiedy okaże się, że nasze mieszkanie nie znajduje się w rejonie obsługiwanym przez światłowód Orange, zawsze możemy zapisać się na stronie, przyspieszając instalację Światłowodu. Czym więcej osób z okolicy się dołączy, tym prędzej doczekamy się dostępu do superszybkiej sieci.

Internet - tak ważny jak woda, gaz i prąd

Do końca 2018 roku w zasięgu Orange światłowodu ma znaleźć się co czwarte gospodarstwo domowe w kraju. Warto zatem sprawdzić, czy nasze mieszkanie lub dom  jest już, albo znajdzie się niebawem, w jego zasięgu. Dlaczego tak istotnym jest posiadanie infrastruktury światłowodowej? Raz przygotowana w mieszkaniu instalacja światłowodowa będzie służyć nam przez wiele lat. Dla wielu sprawnie działający internet jest tak samo obowiązkowy jak bieżąca woda, instalacja elektryczna i gazowa. Wybierając mieszkanie, miejmy to na uwadze.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama