Smartfon, karty płatnicze i dowód tożsamości - jak dbać o swoje bezpieczeństwo na wakacjach

Dzisiaj podczas podróży najważniejsze pozostają "trzy filary" - dowód tożsamości, karty płatnicze i telefon. Często o tym zapominamy, nieodpowiednio korzystając kart płatniczych lub nie dbając o zabezpieczenia naszego smartfonu. Co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji?

Latem, kiedy jesteśmy na wakacjach, nasza czujność spada - wykorzystywane przez nas technologie, takie jak smartfon czy karty płatnicze, stają się o wiele łatwiejszym łupem dla przestępów niż poza letnim sezonem. Wraz z Konradem Gałaj-Emiliańczykiem, ekspertem ds. ochrony danych z firmy ODO 24, podzieliliśmy wakacyjne "zagrożenia" na trzy grupy - związane z: dowodami tożsamości, kartami płatniczymi oraz smartfonami. Krótko i zwięźle opisujemy, jakie konkretnie sytuacje możemy napotkać i co należy zrobić, aby nasze dane były bezpieczne. 

Reklama

Karty płatnicze

Gotówka jest sukcesywnie wypierana przez elektroniczne metody płatności. Warto więc szczególnie chronić także ten nośnik nie tylko przed kradzieżą. Jak zabezpieczyć kartę płatniczą? Oto kilka przykładów.

Smartfon

Jednym z najczęściej noszonych przez nas przedmiotów w kieszeniach - także w okresie wakacyjnym - jest smartfon. Od dawna nie służy on już tylko do wykonywania połączeń telefonicznych czy komunikacji SMS. Przechowujemy na nim, często nieświadomie, dużo danych na swój temat. Co zrobić by nasz smartfon był bezpieczny w czasie urlopu? Jak ustrzec się przed ryzykownymi sytuacjami?

Dokumenty tożsamości

Dokument potwierdzający tożsamość to nie tylko dowód osobisty, ale również prawo jazdy, paszport, książeczka wojskowa i legitymacja szkolna. Dlatego nie powinniśmy poprzestawać na ochronie tylko jednego z nich. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym ryzykownym zdarzeniom związanym z dokumentami tożsamości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy