Sony: Kompakty do filmów i zdjęć 3D

Firma Sony przedstawia pięć nowych modeli aparatów cyfrowych Cyber-shot, wyposażonych m.in. w funkcję nagrywania progresywnego filmu Full HD, tryb Dual Rec i możliwość wykonywania zdjęć 3D.

Pięć innowacyjnych, 16,2-megapikselowych modeli Cyber- shot (DSC-TX100V, DSC-TX10, DSC-HX7V, DSC-WX10 i DSC-WX7) to - jak zapewnia firma Sony - pierwsze na świecie cyfrowe aparaty kompaktowe z trybem 3D Still Image, pozwalającym na wykonywanie zdjęć 3D z użyciem tylko jednego obiektywu i jednego przetwornika obrazu. Model Cyber-shot. TX100V to pierwszy na świecie cyfrowy aparat kompaktowy z funkcją nagrywania progresywnego filmu Full HD (1920 x 1080/50p), która umożliwia płynną reprodukcję szybkiej akcji. Aparat TX100V jest pierwszym modelem z rodziny Cyber-shot z dotykowym ekranem OLED (jego przekątna wynosi 3,5 cala), a WX10 to z kolei jeden z nielicznych aparatów z systemem liniowego nastawiania ostrości - zachwala swoje nowe produkty japońska firma.

Reklama

Zaawansowane nagrywanie filmów

Aparat Cyber-shot TX100V umożliwia nagrywanie filmów w trybie 50p. Oznacza to, że w ciągu sekundy zapisywanych jest 50 pełnych klatek filmu o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Tak dokonane nagranie charakteryzuje się większą płynnością szybkiej akcji w sporcie itp. Modele DSC-TX10, DSC-HX7V, DSC-WX10 i DSC-WX7 nagrywają filmy w formacie AVCHD 1080/50i.

Do nagrywania filmów i zdjęć przewidziano oddzielne przyciski, a funkcja "Dual Rec" pozwala na wykonanie zdjęcia bez przerywania kręcenia filmu (funkcja Dual Rec nie działa w trybie 50p).

Tworzenie własnych materiałów 3D

Sprzęt Sony pozwala tworzyć materiały 3D, które można później oglądać przy użyciu zestawu kina domowego z telewizorem 3D. Zapis trójwymiarowego obrazu umożliwia wprowadzony już wcześniej tryb 3D Sweep Panorama, jak również nowy tryb 3D Still Image. Działanie tego drugiego polega na wykonaniu dwóch zdjęć przy różnych ustawieniach ostrości. Ich analiza pozwala na wyznaczenie głębi obiektów na obrazie i wygenerowanie obrazów z efektem przestrzennym dla lewego i prawego oka. Posiadacze telewizorów z technologią 3D mogą potem oglądać nie tylko obraz dwuwymiarowy, ale i obraz przestrzenny (wymagane są do tego także kable HDMI zgodne z 3D oraz okulary 3D z aktywną przesłoną).

Aparaty mogą również pracować w trybie 3D Sweep Panorama, służącym do wykonywania panoramicznych zdjęć przez naciśnięcie spustu migawki i przemieszczanie aparatu. Automatycznie wykonywana w tym trybie seria zdjęć jest łączona przez aparat w jedną, szczegółową panoramę 3D.

Cyfrówki dają też nowe możliwości oglądania obrazów. W odróżnieniu od trybu 3D Sweep Panorama, w którym wyświetlanie trójwymiarowego obrazu wymaga podłączenia kompatybilnego telewizora 3D, tryb Sweep Multi Angle pozwala na oglądanie symulacji obrazu 3D na ekranie aparatu. Wyświetlany obraz zmienia się w zależności od stopnia nachylenia aparatu w przód i w tył. Działanie tego trybu opiera się na wykorzystaniu 15 zdjęć wykonanych z różnych perspektyw do stworzenia efektu przypominającego obraz 3D.

Technologia prostego doboru ustawień

Dzięki ulepszonym trybom automatyki Superior Auto i Intelligent Auto wszystkie nowe modele Cyber-shot mogą automatycznie rozpoznawać typowe warunki fotografowania i tematy zdjęć, jak również łączyć serię sześciu ujęć w jeden obraz odznaczający się większą czystością, zoptymalizowanym zakresem dynamicznym i mniejszym poziomem szumów.

Menu aparatów zapewnia łatwy dostęp do wbudowanej, udoskonalonej instrukcji obsługi. Funkcja zmiękczania tła pozwala na wykonanie serii dwóch zdjęć różniących się ustawieniem ostrości. Obrazy te są następnie łączone w jedną fotografię z ostrym pierwszym planem i miękko rozmytym tłem. Tryb gładkiej skóry osłabia widoczne przebarwienia i zmarszczki, a tryb Natural Flash koryguje balans bieli, pozwalając na uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu zdjęć. Wszystkie pięć aparatów cechuje bardzo duża szybkość wykonywania zdjęć seryjnych: 10 kl./s przy pełnej rozdzielczości 16,2 megapiksela.

Model HX7V jest wyposażony w obiektyw Sony G z 10-krotnym zoomem optycznym oraz kompas i odbiornik GPS pozwalające na zapis miejsca wykonania zdjęcia i kierunku, w którym był zwrócony aparat. Wyposażenie aparatu WX10 obejmuje jasny (F2,4), obiektyw 24-168 mm z 7-krotnym zoomem optycznym oraz szybki, liniowy system nastawiania ostrości. Model DSC-WX7 posiada obiektyw 25 -125 mm z 5-krotnym zoomem.

Aparaty DSC-TX100V, DSC-TX10, DSC-HX7V, DSC-WX10 i DSC-WX7 to pierwsze w rodzinie Sony Cyber-shot modele z ulepszonym trybem HDR (High Dynamic Range), który łączy trzy zdjęcia w jeden obraz z optymalnie naświetlonymi światłami, tonami średnimi i cieniami.

Szybkość lustrzanki

Nowy system szybkiego, liniowego nastawiania ostrości, zastosowany w aparacie Cyber-shot WX10 pozwala nastawić ostrość na żądany obiekt i działa z szybkością porównywalną do autofokusa lustrzanki cyfrowej. W systemie tym mechaniczną przekładnię zastąpiono cewką magnetyczną (taką jak w głośniku). Rozwiązanie to pozwala na liniowe przemieszczanie obiektywu w przód i w tył, bez ruchu obrotowego.

Trwała konstrukcja

16,2-megapikselowy aparat Cyber-shot TX10 jest odporny na wodę, upadek, pył i mróz. Umożliwia nagrywanie filmów Full HD, wykonywanie zdjęć 3D i fotografowanie panoram w trybie Intelligent Sweep Panorama. Zastosowano w nim 3-calowy (7,5 cm) ekran dotykowy i przetwornik obrazu CMOS Exmor R. Urządzenie jest przystosowane do pracy pod wodą do głębokości 5 m. Aparatu TX10 można ponadto używać na mrozie, w temperaturze do -100C. Obudowa wytrzymuje upadek z wysokości do 1,5 m. Dzięki hermetycznej konstrukcji, urządzenie jest również odporne na pył.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy