Spór o cyfrowe dekodery

Jest szansa, że naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w Polsce ruszy na dobre już po wakacjach. Taki termin podtrzymują UKE oraz Ministerstwo Infrastruktury. Na razie jednak trwa spór w sprawie finansowania samych dekoderów.

Kiedy na dobre ruszy naziemna telewizja cyfrowa w Polsce? Prezes UKE jest zdania, że uda się dotrzymać terminu jesiennego. Podobnego zdania jest także wiceminister infrastruktury pracująca przez ostatnie miesiące nad ustawą wprowadzającej do Polski naziemną telewizję cyfrową (DVB-T). - Moim marzeniem jest, żeby do końca sierpnia ustawa została przyjęta przez rząd. Wtedy na początku września można by było przekazać ją do parlamentu - mówi "Rzeczpospolitej" Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.

Przypomnijmy, że ustawa zawiera zapis w myśl którego, każdy operator kablowy oraz satelitarny będzie mógł powiększyć swoją ofertę o kanały bezpłatnie dostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (m.in. telewizję Polsat, która dzięki temu trafi do Cyfry+ i telewizji "n"czy dostępne bezpłatnie stacje tematyczne TVP).

Reklama

Od kilku dni media informują, że Rządowe Centrum Legislacji opóźnia publikację ogłoszeń nadesłanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ogłoszenia są potrzebne, by nadawcy mogli otrzymać cyfrowe koncesje oraz szybko przystąpili do uruchomienia drugiego multipleksu. Były szef KRRiT twierdzi, że opieszałość w publikacji ogłoszeń może opóźnić uruchomienie DVB-T w Polsce nawet o rok.

Innym problemem jest zapis w ustawie o telewizji cyfrowej, który nakłada na nadawców obowiązek współfinansowania dekoderów. Wciąż trwają negocjacje w tej sprawie między rządem a nadawcami. - TVN, Polsat, TV Puls i TV 4 mają po jednym naziemnym programie analogowym, a dzięki cyfryzacji zyskają dodatkową przepływność i będą mogli mieć albo kanał nadawany w HD , albo dwa w standardowej rozdzielczości. W innej sytuacji musieliby te częstotliwości kupić. To jest teraz gra na argumenty - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister Gaj.

Na razie nie wiadomo także, jakim grupom Polaków zostaną sfinansowane dekodery cyfrowe. Są dwie propozycje - osobom, które są zwolnione z opłaty za abonament RTV (ok. 2 mln), bądź osobom korzystającym z pomocy społecznej (ok 1,3 mln).

Przypomnijmy, że zgodnie z planami jeszcze w tym roku mają ruszyć trzy multipleksy (pakiety z cyfrowymi kanałami) naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszy z kanałami TVP1, TVP2, TVP Info oraz 4 stacjami wyłonionymi w konkursie. Drugi multipleks przeznaczony będzie dla TVN, Polsatu, TV4 i TV Puls, nadawcy obok kanału podstawowego będą mogli zamieścić swój drugi kanał. Z kolei trzeci multipleks umożliwi TVP wypełnianie powinności wobec wszystkich Polaków, by dostarczać pełną ofertę kanałów tematycznych Telewizji Polskiej.

Sygnał telewizji analogowej w Polsce ma zniknąć w lipcu 2013 roku.

Media2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy