Telewizor 4K - co trzeba wiedzieć przed jego kupnem?

Telewizory 4K stają się coraz popularniejsze - o czym należy pamiętać przed ich kupnem? /123RF/PICSEL
Reklama

Coraz więcej mówi się o telewizorach 4K. Co kryje się za tym terminem? Czy kupno telewizora 4K to dobry pomysł? Na co trzeba uważać? Ile zapłacić za „dobry telewizor 4K”? Odpowiadamy na te, a także na inne pytania.

Poniżej można znaleźć najważniejsze informacje, jakie będą przydatne podczas wyboru telewizora 4K (Ultra HD). Przed wyjściem do sklepu lub sprawdzeniem oferty w sieci, warto zapoznać się z naszym poradnikiem. W materiale można również znaleźć kilkanaście odnośników do wcześniejszych publikacji, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę na konkretny temat związany z 4K.

4K Ultra HD - co to znaczy?

Obraz 4K UHD (Ultra High Definition) to standard Full HD (1920 na 1080 pikseli) pomnożony razy dwa (w pionie i poziomie), co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli. Już dzisiaj wiadomo, że będzie to następca sygnału cyfrowego HD, tak jak kiedyś, HD zastąpiło standardową rozdzielczość (SD). Dzisiaj produkcja telewizora z panelem 4K nie jest tak kosztowna jak jeszcze dwa lata temu, zatem wiele nowych odbiorników o przekątnej ekranu powyżej 47 cali, jakie trafiają do sklepów, to telewizory 4K. Według badań przeprowadzonych przez Orange Polska, do 2021 roku telewizor Ultra HD będzie mieć pięć mln Polaków, a 4K wyprze z rynku technologię HD.

Reklama

Jaki rozmiar ekranu wybrać?

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości dwóch metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. W przypadku telewizorów UHD, ze względu na jakość, obrazu, odległość między odbiornikiem, a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości dwóch metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Ale bez obaw. Obraz na 50-calowym ekranie UHD można komfortowo oglądać już z odległości jednego metra.

Co można oglądać na takim telewizorze?

We wtorek 21 listopada nc+ przeprowadziło pierwszą w Polsce, komercyjną, sportową transmisję na żywo w 4K - spotkanie Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Borussią Dortmund a Tottenhamem Hotspur. Platforma nc+ wprowadziła do swojej oferty dekoder 4K UltraBOX+, jako pierwszy nadawca w Polsce gwarantuje transmisję z wykorzystaniem technologii 4K. To jedyna "telewizja 4K" dostępna w Polsce, nie licząc kanałów satelitarnych nadających w 4K, ale źródeł treści 4K jest znacznie więcej.

Netflix, YouTube czy IPLA należąca do Cyfrowego Polsatu - to tylko kilka z internetowych źródeł, jakie dostarczą treści wideo w 4K. Filmy 4K można również oglądać po podłączeniu do telewizora pendrive’a lub dysku zewnętrznego z odpowiednim plikiem wideo.

Najlepszą jakość zagwarantują filmy w formacie 4K Blu-ray, następcy Blu-ray. Jednak, aby się nimi rozkoszować, będziemy potrzebować odtwarzacz lub konsolę Xbox One S/One X (rodzina PlayStation 4 nie wspiera formatu 4K Blu-ray). Skoro już jesteśmy przy konsolach.

Konsola, komputer a telewizor 4K

Natywny sygnał 4K w przypadku gier potrafią zaoferować konsole Xbox One X, PlayStation 4 Pro, a także odpowiednio mocny komputer PC. Przy wyborze telewizora "do gier", warto sprawdzić wartość o nazwie Input Lag. Opisuje ona, jak dużo czasu upływa od momentu wysłania obrazu do telewizora, a jego wyświetleniem. Im niższa wartość Input Lag, tym lepiej. W przypadku dynamicznych gier nawet minimalne opóźnienia mogą być zauważalne. Optymalną wartością byłby Input Lag na poziomie 20 do 24 ms - zaoferują go jednak wyłącznie droższe telewizory.

Test Xboksa One X - jak sprawdza się granie w natywnym 4K?

Wyświetlacz RGB kontra wyświetlacz RGBW

Przez ostatnie trzy lata na rynku pojawiły się telewizory Ultra HD z subpikselami RGBW (red, green, blue, white). Oferują one gorszą jakość obrazu niż telewizory z subpikselami RGB, w zamian ich cena jest niższa od topowych modeli. Nie wdając się w szczegóły - modele z wyświetlaczem RGBW są nadal uznawane za obsługujące rozdzielczość 3840 na 2160 (według standardów uznawanych przez wszystkich producentów), ale w rzeczywistości nie oferują one liczby subpikseli porównywalnej do telewizorów RGB. W skrócie: Ultra HD w takich telewizorach jest "gorsze".

Co zatem można zrobić? Sprawdzić, z jakiego rozwiązania korzysta telewizor, który planujemy kupić. Warto również zastanowić się, czy jakość oferowana przez telewizor z RGBW nie jest dla nas w pełni wystarczająca (warto sprawdzić telewizor przed kupnem, na przykład w sklepie). 


HDR - co to za termin?

Wraz ze standardem Ultra HD, popularność zyskuje technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwalająca wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazującej detale zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych obszarach. Znaczek HDR można znaleźć na wielu nowych telewizorach. Ujęcie robione w technologii HDR poddawane jest "spłaszczeniu" tak, by mogło zostać oddane poprawnie na ekranie SDR (o standardowym zakresie dynamiki). Uzyskujemy zatem obraz o większej ilości szczegółów, jednak nadal daleki od tego, co widzimy w rzeczywistości. Wyświetlacze obsługujące technologię HDR pozwalają natomiast oddać te wyższe stopnie światła, zawarte w jasnych partiach obrazu bez "spłaszczania". Innymi słowy, oddać lepiej to co było widziane przed kamerą. Na rynku znajdziemy kilka standardów HDR - najistotniejsze do HDR10 i Dolby Vision. Powoli popularność zdobywa również HDR10+.

Zakres dynamiczny "liczy się" w nitach (kandele na metr kwadratowy). Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że  zakres dynamiczny rzeczywiście robiący różnicę (wyraźnie dostrzegalny), to co najmniej 1000 nitów. Producenci filmowi obiecują, że większość widzów doceni HDR dopiero po dojściu do pułapu 3000 nitów. Ile oferują najlepsze telewizory? Pomiędzy... 1000 a 1500 nitów. Jak zatem widać, to dopiero początek tej technologii.  Ale nie w tym problem. Telewizory z niższej półki chwalą się wsparciem HDR-u. Tymczasem takie odbiorniki oferują HDR na poziomie nawet 300 nitów. Efekt końcowy? Praktycznie niedostrzegalny. Zatem, należy uważać na marketingowe slogany i nie dać się naciąć sprzedawcom, zachwalającym HDR w telewizorze. Najpierw sprawdźmy, ile dany odbiornik ma nitów.

Więcej informacji o HDR 

OLED kontra QLED

Technologia OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. Ekrany powstałe w technologii OLED wydzielają samoistne światło, dzięki czemu nie wymagają podświetlenia. W następstwie  oglądający otrzymuje perfekcyjny współczynnik kontrastu (nawet 1 000 000:1) oraz idealną czerń (kolor czarny jest rzeczywiście "czarny").

Technologia QLED została stworzona przez Samsunga - i jak twierdzi koreańska firma - QLED stanowi kolejny etap rozwoju technologii kropki kwantowej. W nowych modelach poprawiono jasność i stabilność światła oraz rozszerzono zakres odwzorowania barw. Telewizory QLED to najlepsza z możliwych wersja telewizora ciekłokrystalicznego. 

Telewizory OLED i QLED są droższe od standardowych odbiorników (szczegóły dotyczące cen do znalezienia na końcu artykułu).

Więcej informacji o różnicach pomiędzy OLED a QLED - kliknij tutaj

Smart TV

Trudno będzie znaleźć w Polsce telewizor 4K nie posiadający wbudowanej platformy Smart TV (swoistego rodzaju systemu operacyjnego). Wbrew pozorom, to dobrze. Smart TV to przede wszystkim dostęp do aplikacji umożliwiających oglądanie filmów - od darmowego YouTube’a i Vimeo, na płatnym Netfliksie, HBO GO czy Showmax kończąc. Oprócz apek filmowych i muzycznych, pozostała oferta platform Smart TV będzie mało przydatna. 

Najlepsze platformy Smart TV oferują (kolejność alfabetyczna) LG i Samsung. Pozostali producenci często ratują się Android TV (korzystają z niej m.in. Sony, TCL czy Philips), platformą stworzoną przez Google, pod wieloma względami ustępującą systemom autorstwa Koreańczyków, ale nadal wywodzącą się z powierzonych jej zadań. Na tym koniec - wszystkie pozostałe platformy Smart TV pozostają daleko w tyle.


Obudowa, pilot i kable

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy elementy obudowy telewizora wykonane są z aluminium, czy ze z zwykłego plastiku. Producenci w przypadku tańszych modeli bardzo oszczędzają na elementach obudowy, a także na pilocie. Przy kupnie telewizora w zazwyczaj w ogóle nie myślimy o pilocie - rozczarowanie przychodzi potem. Drugi element, o którym często zapominamy, to kable. Do cieszenia się sygnałem 4K w pełnej jakości, warto zaopatrzyć się w kabel HDMI oficjalnie wspierający standard 4K i technologię HDR. W teorii każdy kabel HDMI powinien poradzić sobie z Ultra HD, ale rzeczywistość nie jest taka prosta 

Więcej informacji o kablach HDMI można znaleźć w tym materiale

Cena

Na koniec pora porozmawiać o pieniądzach. Ile kosztuje "dobry telewizor 4K"?  Za model mający przekątną ekranu pomiędzy 50 a 55 cali trzeba minimum zapłacić pomiędzy 4200 a 5000 zł. To dopiero początek, bo telewizory z wyżej półki, odbiorniki QLED lub OLED kosztują od 6000 zł do 10 000 zł. Oczywiście nie brakuje jeszcze droższych modeli, ale przekroczenie bariery 10 000 zł zostawiamy absolutnym kinomaniakom, świadomym użytkownikom, ludziom zdającym sobie sprawę, że w celu uzyskania optymalnego obrazu, telewizor należy jeszcze skalibrować, korzystając z pomocy ekspertów.

Podsumowanie

Wszystkie informacje o nowych telewizorach 4K i testy najlepszego sprzętu - zobacz sekcję specjalną poświęconą Ultra HD 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizory | 4K
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy